Dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa – Jak sobie z tym poradzić?

Cykl porad zdrowotnych opracowanych przez mgr fizjoterapii Izabellę Cymbranowicz specjalnie dla czytelników portalu Nasz Prądnik

Każdy z nas w życiu codziennym spotyka się z bólami, urazami czy kontuzjami. W naszym cyklu postaramy się Państwu odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Dlaczego boli, co zrobić gdy boli, gdzie zasięgnąć pomocy.

Co 2 tygodnie ukazywał się będzie kolejny artykuł na tematy takie jak:
 
– Dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa
– Kiedy tabletka przeciwbólowa już nie wystarcza – co robić
– Problemy zdrowotne mieszkańców dużych miast
– Uprawianie sportu bez nadzoru fizjoterapeuty – konsekwencje
– Zagrożenia czyhające na nas w pracy – profilaktyka
– Ciąża i związane z nią dolegliwości ze strony układu ruchu

 

DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE W DOLNYM ODCINKU KRĘGOSŁUPA

Aktualnym celem zarówno medycyny jak i fizjoterapii jest poszukiwanie skutecznych metod przeciwdziałania przewlekłemu bólowi prowadzącemu do ograniczenia ruchomości kręgosłupa który powoduje deficyty w pracy zawodowej, w życiu codziennym i obniżenie jakości życia. Niezdiagnozowane bóle mogą wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne, prowadzić do kalectwa a nawet do zagrożenia życia (nowotwory). Bóle kręgosłupa są najczęstszą przyczyną absencji chorobowej i w związku z tym stanowią poważny problem ekonomiczny.

Dlaczego boli nas kręgosłup w odcinku lędźwiowym?

Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego bardzo często występują w wyniku braku ruchu, procesów zwyrodnieniowych, nadmiernych przeciążeń lub chorób reumatoidalnych. Przyczyny występowania bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa są różnorodne. Określenia które są powszechnie używane w nazewnictwie odnoszącym się do chorób kręgosłupa takie jak: „rwa kulszowa”, „choroba dyskowa”, „dyskopatia” wywołują źródła licznych nieporozumień. Często są stosowane zamiennie i wprowadzają chaos sprawiając mylne wrażenie występowania u tego samego pacjenta licznych chorób.

Jak wygląda leczenie?

Pomimo występowania różnych rozpoznań leczenie jest bardzo podobne. W pierwszej fazie stosowane są leki przeciwzapalne w postaci tabletek, maści lub zastrzyków. Następnie zaleca się fizjoterapię przeciwbólową, w tym kinezyterapię. Z badań klinicznych wynika, że rozpoznawanie zespołów bólowych kręgosłupa często odbywa się w sposób dość ogólny, bez precyzyjnej diagnostyki i bez określania przyczyn odnoszących się  do zmian które wywołują objawy chorobowe.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu lędźwi?

Za najczęstszą przyczynę bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa uważa się chorobę zwyrodnieniową której wynikiem jest wypadnięcie krążka międzykręgowego (90% przypadków). Kręgozmyk stanowi jedną z przyczyn tego typu bólów (2-6% pacjentów). Bóle wynikające z podrażnień mięśni, więzadeł, ścięgien oraz torebek stawowych bardzo przypominają objawy korzeniowe i jako właśnie są one diagnozowane.

Bolesność w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może być spowodowana patologią rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych. Ból może również promieniować z innych narządów. Choroby takie jak: tętniak aorty brzusznej, nowotwór jelita grubego a u kobiet – choroby przydatków czyli wiele schorzeń występujących w obrębie jamy brzusznej lub miednicy małej mogą przejawiać się bólem w okolicy kręgosłupa lędźwiowego.

Jak można sobie pomóc by rozwiązać ten problem?

Mimo wyżej wymienionych zasad schematycznego i rutynowego postępowania terapeutycznego każdego pacjenta należy traktować w sposób indywidualny. Należy pamiętać iż zespół bólowy kręgosłupa jest zespołem objawów – nie jednostką chorobową. Oznacza to, że jedna dysfunkcja powoduje zmiany w innych strukturach. W momencie gdy pacjent zgłasza się do lekarza patologia dotyczy już kilku struktur i to sprawia, że trudniej zdiagnozować przyczynę dolegliwości.

Problem dolegliwości bólowych kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego stał się problemem masowym i wymaga zastosowania dobrze przemyślanego programu terapeutycznego który będzie skuteczny u większości pacjentów. Nie czekaj aż będzie za późno! Zgłoś się do swojego fizjoterapeuty!

 

Opracowała mgr fizjoterapii Izabella Cymbranowicz

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania, autorka cyklu chętnie na nie odpowie.
Kontakt poprzez formularz kontaktowy (lub poprzez mail IzabellaCymbranowicz@gmail.com)

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności