2 kwietnia będzie Dniem Dobrych Uczynków

Polska w tym roku – po raz pierwszy – dołączy do międzynarodowej inicjatywy Good Deeds Day, której ideą jest pokazanie, że nawet niewielkie akcje dobroczynne pomagają budować lepsze, otwarte na drugiego człowieka społeczeństwo.

Good Deeds Day (z ang. Dzień Dobrych Uczynków) to coroczne święto, którego ideą jest niesienie dobra poprzez udział w akcjach dobroczynnych, a także uświadomienie ludziom, że nawet mała pomoc ma znaczenie. GDD na świecie odbywa się od 10 lat, dotychczas wzięło w nim udział 1,5 mln wolontariuszy z ponad 75 krajów.

Podczas Good Deeds Day Polska zorganizowane zostaną akcje dobroczynne na rzecz lokalnych organizacji, które wcześniej zgłosiły organizatorowi swoje potrzeby. Może w nich uczestniczyć każda zainteresowana osoba. Wolontariusze mogą na przykład posadzić kwiaty i rośliny, spędzić czas z podopiecznymi placówki, posprzątać teren przy potoku Bibiczanka, pomalować pomieszczenia wymagające remontu lub przeprowadzić tematyczne spotkanie dla grup seniorów. Aby wziąć udział w konkretnej akcji, należy wysłać formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie www.wolontariat-malopolska.pl/akcje-dobroczynne.html. Rekrutacja trwa do 20 marca.

Jednak Good Deeds Day Polska to nie tylko udział w akcjach dobroczynnych. Istnieje możliwość przekazania materiałów, które usprawnią funkcjonowanie placówek, a poprzez to byt ich podopiecznych. Potrzebna jest: żywność długoterminowa, książki, gry planszowe, krzyżówki, gazety, a nawet sadzonki i zaszczepki roślin! Te materiały można dostarczyć do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie, które przekaże dary potrzebującym placówkom. Szczegółowe informacje nt. Good Deeds Day Polska można uzyskać mailowo: gddpolska@gmail.com, telefonicznie 603 332 868 lub w biurze organizatora znajdującego się pod adresem: Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, ul. Krasickiego 18, II piętro, 30-503 Kraków.

Uczestnicy Good Deeds Day mogą również 2 kwietnia przyjść do Kawiarni Literackiej i wziąć udział w warsztatach z tworzenia kartek świątecznych, które zostaną przekazane osobom samotnym będącym podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, a także zakupić kawę dla nieznajomego i przekazać ją w dobrym geście.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie organizatora: www.wolontariat-malopolska.pl/gddpolska.html oraz na Facebooku www.facebook.com/gddpolska/. Partnerem GDD w Małopolsce są m.in. Miasto Kraków i Zarząd Zieleni Miejskiej.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności