Wyłudzał pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta”

Kilka dni temu, policjanci z 7 Komisariatu Policji w Krakowie otrzymali sygnał z banku, że ich 71-letnia klientka najprawdopodobniej padła właśnie ofiarą oszustów. Starsza pani, która przyszła do placówki bankowej domagała się szybkiej wypłaty 65 tys. złotych. Pracownicy banku wyczuleni na tego typu sytuacje, czym prędzej powiadomili Policję. Funkcjonariusze błyskawicznie skontaktowali się z mężem kobiety, który potwierdził, że żona wybrała się do banku zaraz po rozmowie telefonicznej z jakimś mężczyzną, przedstawiającym się za funkcjonariusza policji. Policjant miał twierdzić, że  syn starszych państwa  spowodował wypadek drogowy, w którym ucierpiały 3 osoby. Rozmówca sugerował, że jest możliwość polubownego załatwienia sprawy, za zgodą prokuratora, jeśli kobieta przekaże kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Z uwagi na możliwość obserwowania kobiety przez sprawców policjanci zaproponowali by wyszła ona z banku z grubą kopertą, do której kasjerka włożyła pocięty papier imitujący banknoty.

Do sprawy włączyli się policjanci kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, pod których czujnym okiem 71-letnia kobieta mieszkanka Nowej Huty, przekazała kopertę pewnemu mężczyźnie, który pojawił się po odbiór pieniędzy. Policjanci ustalili jednakże, że on sam został niedawno zatrudniony przez oszustów. Bezrobotny mężczyzna znalazł kilka dni wcześniej ogłoszenie na jednym z portali internetowych o pracy kuriera. Polecenia co ma robić, gdzie jechać i od kogo odebrać „przesyłkę” dostawał od pracodawców telefonicznie. I tak było w tym przypadku. Po odebraniu koperty kurier dostał polecenie wyjazdu do Wrocławia (w tej podróży towarzyszyli mu policjanci).

Ponieważ zleceniodawca nie znał naszego krakowskiego kuriera, na spotkanie z nim (w określonym miejscu Wrocławia) poszedł policjant. 52-letni Janusz Ch. został zatrzymany w momencie kiedy odbierał kopertę. Mężczyźnie przedstawiono zarzut oszustwa za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. 

 

info KWP

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności