Wybuch w laboratorium chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu wczorajszym około godziny 22.45 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o wybuchu w laboratorium chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. Ingardena.

Na miejsce działań zadysponowano 3 zastępy  oraz Oficera Operacyjnego. W trakcie rozpoznania ustalono, ze palą się odczynniki chemiczne w dwóch pomieszczeniach Zakładu Chemii Organicznej. Odłączono dopływ gazu do budynku oraz napięcie elektryczne w pomieszczeniach objętych pożarem. Telefonicznie ustalono, że w laboratorium znajdują się substancje niebezpiecznie reagujące z woda.

Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych przy użyciu kamer termowizyjnych zlokalizowali źródło pożaru i przy użyciu gaśnic proszkowych i śniegowych ugasili pożar. Dodatkowo na miejsce działań zadysponowano samochody proszkowe. W celu zabezpieczenia pracy strażaków w laboratorium przy użyciu drabiny mechanicznej i samochodów proszkowych przygotowano stanowisko do podania proszku gaśniczego zewnątrz budynku.

Przez cały czas pracy strażaków zastęp ratownictwa chemicznego monitorował i analizował skład powietrza – nie stwierdzono uwolnienia niebezpiecznych substancji do środowiska. W skutek zdarzenia nikt nie ucierpiał.

info i foto PSP Kraków

Zobacz również:

Zerwanie sieci trakcyjnej na skrzyżowaniu Dietla-Stradomska

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności