Kawał dobrej muzyki w Dworku – Wstęp Wolny

Ojciec i Syn. Soul, rhythm, blues and folk. Trochę akustycznie, trochę elektroniczne. Jedno jest pewne: w najlepszym wydaniu. Tak w telegraficznym skrócie zapowiada się koncert, który odbędzie się w Dworku Białoprądnickim w najbliższy wtorek, 14 lutego. W klimatycznych Piwnicach wystąpią Jorgos Skolias i Antonis Skolias – duet, który realizuje wspomnienia z dzieciństwa i muzyczne inspiracje. Godz. 19.00, wstęp wolny.

W muzyce duetu – pełnej improwizacji –  pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk. Jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski wymyślony, wyimprowizowany i zagrany na żywo.

Artyści zaprezentują utwory z płyty „Kolos” nagranej przez śpiewającego Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa grającego na perkusji. Szczególnego znaczenia nadaje wszystkim utworom fakt, że są wykonywane przez ojca i syna.
Album był nominowany w prestiżowym konkursie Jazz Plebiscyt 2016 miesięcznika JazzPRESS oraz Radia JAZZ.FM, w kategoriach: Płyta Roku i Wykonawca Roku (zajęli II miejsce w obu kategoriach).

Jorgos Skolias – wokalista niesforny

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, ale próbował również śpiewać rocka i blues. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami „Nurt”, „Grupa 1111”, „Spisek Sześciu”. Zawodową pracę rozpoczął w 1982 roku od jazz rockowej formacji „KRZAK” i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą „Osjan”. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji „Young Power”, skupiającej młodych i nieortodoksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu.

Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu „’Osjan”),zespołami „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim ,Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów” w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym, nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

 

Antonis Skolias

Perkusista w zespołach Rycerzyki i Amusing Companions, twórca muzyki do słuchowisk radiowych
spektakli teatralnych, w tym do ostatnio znakomicie zrecenzowanego spektaklu „Wieloryb The Globe” w reżyserii Mateusza Pakuły.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności