Wernisaż malarstwa grafiki i kolażu „Grupy X” – wstęp wolny

Wernisaż malarstwa grafiki i kolażu „Grupy X” – wstęp wolny

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na wernisaż malarstwa grafiki i kolażu „Grupy X”. Artyści w swojej twórczości poszukują niewiadomej poprzez sztukę. Wyjątkowe prace inspirowane różnymi aspektami życia współczesnego człowieka będzie można oglądać od dziś (12 stycznia) w Sali Złotej (ul. Papiernicza 2). Wstęp wolny, wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00.

Swoje prace zaprezentują: Danuta Gaweł, Miłosz Horodyski, Anna Lewińska, Sylwia Lis-Persona, Magdalena Stano, Paweł Wąsowicz, Marek Jankisz.

 

Nazwa Grupy X odwołuje się do matematycznej definicji, gdzie X jest symbolem niewiadomej (szukanej). Artyści związani z Grupą X wyznaczyli sobie cel jakim jest poszukiwanie niewiadomej poprzez sztukę. Chociaż zgodzili się na wspólną prezentację  prac, dzielą ich różnice pokoleniowe i estetyczne. Swoje inspiracje czerpią z różnych źródeł dotyczących wielu aspektów życia współczesnego człowieka.

Prace przedstawiać będą bogaty i różnorodny świat, zarówno pod względem estetycznym jak i tematycznym. Będą wśród nich obrazy wykonane w tradycyjnych technikach malarskich oraz grafiki i kolaże.

 

Tak o twórczości mówi jedna z autorek prac – Danuta Gaweł:

„Żyjemy w zmieniającym się świecie, w którym trudno znaleźć coś stałego. Wszystko podlega przemianom, choć z drugiej strony jest tą samą rzeczywistością, ale pełną ruchu. Heraklit głosił, że ciągłe stwarzanie się i przemijanie jest najważniejszą cechą bytu. Najlepszym obrazem jest rzeka – jej wody ciągle zmieniają się. Ta zmienność jest obecna wszędzie, gdyż – „wszystko płynie, nie stoi w miejscu, jest w ciągłym ruchu”, dlatego nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki. Twierdzenie Heraklita, że niepodważalną prawdą jest zmienność, nie budzi wątpliwości. Również sztuka i wszelkie wytwory działania ludzkiego podlegają przemianie. Malarz nigdy nie stworzy dwóch identycznych obrazów. On sam podlega przemianie i rzeczywistość, która go otacza zmienia się nie tylko z dnia na dzień, ale z sekundy na sekundę. Sama intensywność odczuć artysty jest nieprzewidywalna, więc nie ma cech stałości. Światło, obiekt, kolor, widzenie artysty to stale zmienne wartości. Owa znana prawda stwarza ogromną chęć działania malarza, bo nigdy nie wie, co stworzy.

Bez przemian nie byłoby poszukiwania, co jest najważniejsze dla artysty”.

 

info: materiały prasowe

 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności