Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej

Bracia franciszkanie zapraszają krakowian do wspólnego radosnego świętowania – w Wigilię 24 grudnia w godz. od 22.00 do 23.45 oraz w pierwszy i drugi dzień świąt w godz. od 14.00 do 19.00. Żywa szopka to inscenizacja narodzenia Jezusa, w której biorą udział zarówno aktorzy odgrywający rolę Świętej Rodziny, jak i zwierzęta, udostępnione na ten czas przez krakowski Ogród Zoologiczny i Uniwersytet Rolniczy. Prócz tradycyjnych owiec, kozy, lamy i osiołka, w tym roku po raz pierwszy Trzem Królom będą towarzyszyły wielbłądy.

Wigilijny wieczór rozpocznie się wspólnym kolędowaniem i jasełkami w wykonaniu braci franciszkanów. Będzie to też okazja do złożenia życzeń i przełamania się opłatkiem z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. O północy w bazylice św. Franciszka zostanie odprawiona uroczysta Pasterka.

25 grudnia będzie można zobaczyć jasełka w wykonaniu karmelitańskiego Duszpasterstwa Rodzin i Ministrantów „DRiM” oraz wspólnie pokolędować z krakowskim chórem młodzieżowym „Płomień”. Pod wieczór, o 18.30, odbędzie się koncert zespołu Skaldowie.

26 grudnia na wyprawę w daleki świat Ameryki Łacińskiej zabierze krakowian hiszpańskojęzyczny zespół muzyczny, który oprócz kolęd przybliży również tamtejsze zwyczaje. Tradycyjne polskie kolędy wykona góralski zespół Majeranki. Później zaplanowano jasełka w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Poskwitowie oraz członków Ośrodka „San Damiano” z Chęcin. Na zakończenie zaśpiewa i zagra Twoje Niebo – soliści, czterogłosowy chór, sekcja instrumentalna.

Odwiedzający Żywą Szopkę będą mogli ogrzać się przy gorącej kawie i herbacie oraz ciastkach sponsorowanych przez krakowskich cukierników – to w auli bł. Jakuba Strzemię. Dla największych zmarzluchów harcerze rozpalą ognisko. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach i zabawach oraz tradycyjnie zobaczyć szopkę „od środka”.

Tradycja franciszkańskiej żywej szopki narodziła się we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 r. św. Franciszek postanowił głosić ludziom Boga, który w ubóstwie rozpoczął wielkie dzieło odnowy świata. Franciszkanie przenieśli tę tradycję do Polski w 1992 r.

 

PROGRAM ŻYWEJ SZOPKI

24 grudnia Wigilia Bożego Narodzenia

22:30 – Życzenia Świąteczne – ks. Kardynał Stanisław Dziwisz

Kolędowanie – bracia franciszkanie

24:00 – Pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu

 

25 grudnia Boże Narodzenie

14:00 – Rozpoczęcie spotkania

14:30 – Jasełka – Uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu (Poskwitów)

15:30 – Kolędowanie – Kapela góralska „Janosiki”

16:30 – wizyta o. Mariana Gołąba – prowincjała krakowskiej prowincji franciszkanów

17:00 – Kolędowanie – Zespół „Pragnienie” (Głogówek)

18:00 – Kolędowanie – Zespół „Matula” (Kraków)

 

26 grudnia drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

14:00 – Kolędowanie – bracia franciszkanie

15:00 – Jasełka – Niezależne Domostwo „San Damiano” (Chęciny)

16:00 – Kolędowanie – Zespół „Skała” (Kraków)

18:00 – Kolędowanie – Zespół „NaNowo” (Warszawa)

 

Foto: FB www.szopka.franciszkanska4.pl/