Wigilia Jana Kościuszko obchodzi wyjątkowy jubileusz

Z inicjatywy Jana Kościuszko, tradycyjnie, w ostatnią niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia krakowski Rynek przemieni się w największy w Polsce wigilijny stół. Po raz pierwszy w historii wydarzenia potrzebujący otrzymają nie tylko gorące posiłki, ale będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Na Rynku Głównym powstanie szpital, w którym pomoc otrzyma nawet kilkaset osób. XX Jubileuszowa Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia br. w godzinach 11.00-17.00.

Najpierw jest długie wyczekiwanie, potem pierwsza gwiazdka i wreszcie – wymarzona Wigilia. Boże Narodzenie to czas, który kojarzymy zwykle z suto zastawionym stołem, ciepłem kominka i pachnącą choinką. Jednak nie dla wszystkich ten czas jest wyjątkowo piękny i radosny. Dla bezdomnych i potrzebujących, Święta to często tęsknota za tym, co utracone i upragnione. Na szczęście, w naszym otoczeniu znajdują się ludzie, którym sytuacja osób pokrzywdzonych i wykluczonych nie jest obojętna. Jedną z nich jest Jan Kościuszko, znany restaurator i filantrop, który wraz z szeregiem partnerów już od dwudziestu lat aktywnie pomaga potrzebującym. Z jego inicjatywy, co roku, w grudniu, krakowski Rynek Główny zamienia się w największy w Polsce wigilijny stół. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Tegoroczna Wigilia będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter. Po raz pierwszy w historii wydarzenia osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej. Na Rynku Głównym powstanie prawdziwy szpital, którego personel w ciągu jednego dnia przebada nawet kilkaset osób. W specjalnie przygotowanych namiotach lekarze i wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej będą troszczyć się o stan zdrowia zgromadzonych na Rynku osób. Takie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez szerokiego wsparcia Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która czuwa nad całą logistyką polowego szpitala.

„Wigilia pod gołym niebem” stała się już tradycją. W 1996 roku, podczas pierwszej Wigilii rozdano około pięć tysięcy posiłków. W ubiegłym roku przekroczono liczbę 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw, a tym razem organizatorzy są przygotowani na jeszcze większe zainteresowanie. Tradycyjnie do potrzebujących trafi kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu licznych partnerów. Organizatorzy Wigilii serdecznie zapraszają także wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w wigilijne dzieło pomocy potrzebującym, przez przekazanie artykułów spożywczych w trwałym opakowaniu. Będą one zbierane i rozdawane osobom potrzebującym na oczach darczyńców przez cały czas trwania wydarzenia.

Organizatorem Wigilii od dwudziestu lat jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane będą świąteczne potrawy. Od dwóch lat współorganizatorem wydarzenia jest najstarsza w Polsce organizacja charytatywna Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. Akcję od wielu lat wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel S.A, Jeronimo Martins Polska właściciel sieci sklepów „Biedronka”, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia oraz Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska z Bartłomiejem Szczoczarzem. W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych zostanie ponad stu wolontariuszy.

 

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności