25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę 15 stycznia zapraszamy na Rynek Główny w Krakowie, gdzie będzie czekać na nas moc wrażeń. Będą m.in.: koncerty, nauka pierwszej pomocy, skandynawscy wojowie, a to tylko niektóre z przewidzianych atrakcji. Podczas zeszłorocznego Finału WOŚP zebrano ponad 72 mln 696 tys. 501 zł i tym samym ustanowiono absolutny rekord. Wierzymy, że podczas zbliżającej się zbiórki uda się nam go pobić. Krakowska scena usytuowana zostanie między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha. W siedzibie Muzeum Narodowego w Krakowie w Sukiennicach zlokalizowany zostanie Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie będzie można podejrzeć jego pracę.

Na scenie wystąpi De Press – polsko-norweska grupa muzyczna założona w roku 1980 przez Polaka – Andrzeja Dziubka (znanego jako Andrej Nebb) oraz Norwegów Jørna Kristensena i Ole Snortheima, najbardziej znana z hitu: „Bo jo cie kochom”. Zespół łączy punk rocka z tradycyjną muzyką góralską spod Tatr. Debiutancka płyta „Block to Block” uzyskała po latach tytuł najlepszego rockowego albumu wydanego w Norwegii. Płyty wydane w pierwszych latach istnienia grupy oficjalnie nie były dostępne w Polsce. Zespół po przerwie w latach 80. powrócił na scenę w 1991 roku grając od tej pory nieprzerwanie w Polsce i za granicą.

Golden Life z kolei to zespół założony w 1988 roku, uznawany za jednego z przedstawicieli Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Największą sławę przyniosły mu kompozycje „Wszystko to, co mam” i „24.11.94”. Drugi z utworów był poświęcony ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej, który wybuchł chwilę po tym jak zespół zakończył tam swój występ. Obydwa utwory dotarły do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego zapewniając zespołowi miejsce w panteonie polskiej muzyki rockowej.

Grupa Kabanos zaczęła działalność od żulerskich piosenek nagrywanych w 1997 roku na podkładach na magnetofon Kasprzak. Od samego początku grupa rozwijała się samodzielnie i niezależnie, przez lata zdobywając coraz większą publiczność podczas coraz dłuższych tras, grając w coraz większych klubach. Każda płyta, poczynając od wydanej własnym sumptem albumu „Zęby w ścianę” w 2007 roku, to kolejny etap ewolucji, która wydaje się nie mieć końca. Zespół trzykrotnie zagrał na Przystanku WOODSTOCK, gdzie w 2014 roku ustalił nowy rekord długości koncertu: 2h 55min. Był to jednocześnie najdłuższy występ Kabanosa w historii.

Natomiast People of the Haze jest doświadczonym rockowym zespołem z Wrocławia. Zwycięzca ponad dziesięciu przeglądów i festiwali ogólnopolskich, znany z dystansu do siebie, żywiołowych koncertów i charyzmatycznego kontaktu z publicznością. POTH to ponad 250 zagranych koncertów w Polsce i zagranicą. To również stały pomocnik WOŚP-owych imprez – 3 koncerty na Przystanku Woodstock oraz 7 koncertów na finałach WOŚP. Zespół wydał dwa albumy: „People of the Haze” (2011) oraz „Fastfood Breslau” (2014), a w 2015 roku dotarł do półfinału Must Be The Music 9. Obecnie nagrywają kolejny album pod okiem legendy polskiej sceny muzycznej – Andrzeja Puczyńskiego w Izabelin Studio.

Dla krakowskiego zespołu Flatmind przełomowy był rok 2015– odnaleźli gitarzystę, który idealnie poczuł klimat ich muzyki. Od tej pory zaczęli nagrywać materiał w mieszkaniu perkusisty. Prześladowani przez sąsiadów i po licznych interwencjach policji w końcu ukończyli swój autorski materiał. W tym roku wygrali również, m.in. Przegląd Kapel Rokowych UEK, dzięki czemu mieli możliwość zagrania przed takimi zespołami, jak: Myslovitz, Taco Hemingway, Mikromusic, Sigma. Na początku roku 2017, dzięki współpracy z Sonic Records, odbędzie się premiera ich płyty, natomiast niektóre piosenki można już znaleźć online. W najbliższym czasie zostanie opublikowany teledysk do utworu „Every My Breath”, a zespół ruszy w trasę po Polsce.

Założony przez dwójkę braci w 2010 roku zespół Navigator, mimo swojego młodego wieku, zdążył już być finalistą wielu konkursów, m.in. podczas festiwalu Emergenza Polska, ZippFest czy Grunt to Bunt. Zespół występował na scenie, m.in. z Irą, Luxtorpedą, Kobranocką, Jary Oz czy Proletaryatem. Występ na krakowskim Rynku będzie ich trzecim koncertem na rzecz WOŚP.

Podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie nie zabraknie imprez dla osób w każdym wieku. Aktualizowana na bieżąco lista wydarzeń będzie wkrótce dostępna na stronie internetowej: www.orkiestra.gk.pl. Dzięki krakowskim sztabom w ubiegłym roku na konta orkiestrowe trafiło około 1 363 750 zł.

Finał WOŚP w Krakowie organizuje Sztab WOŚP przy „Gazecie Krakowskiej”, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Muzeum Narodowe w Krakowie.