Zrób bezpłatnie test wykrywający przeciwciała anty-HCV

W ramach kampanii dostępnych jest 15 000 bezpłatnych testów wykrywających przeciwciała anty-HCV. Można je wykonać do 15 grudnia w ponad 100 wybranych Punktach Pobrań sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA w całej Polsce. W Krakowie można z nich skorzystać w pięciu punktach: ul. Olszańska 5, al. Kijowska 12, ul. Prof. M. Życzkowskiego 16, al. 29 Listopada 178, al. Daszyńskiego 12 lok. U8.

W znalezieniu punktów, w których można wykonać badanie, pomoże mapa placówek zamieszczona na stronie internetowej kampanii www.pamietaszteczasy.pl. Strona kampanii to również kompendium wiedzy na temat wirusa, wirusowego zapalenia wątroby typu C (tzw. WZW typu C), dróg zakażeń i grup podwyższonego ryzyka zakażenia HCV. Na stronie każdy może wypełnić krótki kwestionariusz i sprawdzić, czy znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia HCV.

Kampania „Pamiętasz te czasy?” skierowana jest w szczególności do osób, które w przeszłości  były poddawane zabiegom medycznym. – 85% zakażeń HCV w Polsce występuje u osób leczonych w placówkach ochrony zdrowia, które przechodziły zabiegi medyczne lub przetoczenia krwi – podkreśla ekspert kampanii, prof. dr hab. n med. Anna Piekarska, Ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Pasożytniczych dla Dorosłych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce jest ponad 230 tys. osób zakażonych HCV, jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu.

– W zdecydowanej większości pacjenci zakażeni HCV na etapie przewlekłego zapalenia wątroby, czyli przez wiele lat, nie mają żadnych objawów. Musimy ich szukać czynnie, czyli wykonywać testy anty-HCV, ponieważ inne, dodatkowe badania, nie są w stanie nam zasugerować, że pacjent jest zakażony HCV – zwraca uwagę prof. dr hab. n med. Anna Piekarska.

– Na co dzień spotykamy się z osobami, które w nieświadomości żyły wiele lat, aż do momentu, gdy wirus dokonał ogromnego spustoszenia w ich organizmach. Odpowiednio wczesna diagnoza i skuteczne leczenie może realnie wydłużyć im życie.  Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia jest naszym celem, dlatego tak często podejmujemy się wszelkich działań, które mają na celu uświadamianie społeczeństwu czym jest wirusowe zapalenie wątroby oraz  prowadzą do diagnozowania zakażeń HCV – mówi Barbara Pepke – Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, partnera kampanii „Pamiętasz te Czasy?”.

Kampania „Pamiętasz te czasy?” jest organizowana w partnerskiej współpracy Fundacji „Gwiazda Nadziei”, ogólnopolskiej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz pomocy osobom z chorobami wątroby, oraz firmy AbbVie. Akcja uzyskała Honorowy Patronat Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności