Winnica Srebrna Góra zaprasza na IV Krakowski Festiwal Młodego Wina

Już po raz czwarty Winnica Srebrna Góra przygotowuje Krakowski Festiwal Młodego Wina. Tradycyjnie organizatorzy zachęcają do odwiedzenia gościnnych progów Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Wawrzyńca 12. Impreza odbędzie się 11 listopada, w dniu św. Marcina, patrona winiarzy.

reklama

 Gdy fermentacja młodego wina dobiegała końca, nadchodził czas pierwszej degustacji. Zwyczaj ten wiąże się ściśle z postacią św. Marcina, którego wspomnienie obchodzimy 11 listopada. Św. Marcin był rzymskim legionistą, żył w IV wieku n.e., po swoim nawróceniu został pustelnikiem, a ostatecznie biskupem Tours. W tym samym czasie, na terenach dzisiejszej Francji zaczęto zakładać pierwsze winnice, a ich właściciele oddawali cześć św. Marcinowi, który stał się patronem winiarzy. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze.

reklama

Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi, serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

Dawniej w Polsce również pito młode wina. Winnica Srebrna Góra postanowiła odświeżyć miniony obyczaj i nadając mu nowoczesny charakter, wprowadzić na stałe do kalendarza małopolskich wydarzeń.  – Już po raz czwarty organizujemy Krakowski Festiwal Młodego Wina, tradycyjnie już w Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu – mówi Mirosław Jaxa Kwiatkowski  jeden z właścicieli Winnicy Srebrna Góra. – Cieszymy się, że nasz Festiwal z roku na rok dociera do szerszej grupy odbiorców. To spotkanie nie tylko dla koneserów, lecz również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szlachetnym trunkiem. Wierzymy, że tego typu wydarzenia krzewią kulturę picia wina – dodaje współwłaściciel Mikołaj Tyc.  – Odwołanie  do tradycji i zwyczajów poprzednich pokoleń zjednuje nam nowych sympatyków, dając jednocześnie szansę na docenienie walorów lokalnego produktu jakim są nasze świętomarcińskie wina.

Winnica Srebrna Góra to jedna z największych winnic w Polsce, obejmująca obszar 28 ha, położona malowniczo w dolinie Wisły, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów w Krakowie. Produkowane tu wina są ściśle związane z miejscem, z którego pochodzą, oddając indywidualny charakter szczepów oraz wyjątkowość bielańskiego siedliska. Obecnie uprawianych jest tu szesnaście odmian winorośli, z których powstają wina pełne emocji, marzeń i pasji. Spośród innych producentów Winnicę Srebrna Góra wyróżnia jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania – nawiązująca do klasztornych tradycji i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski.

Najważniejszymi z uprawianych na Srebrnej Górze szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon. Białe Wino Świętomarcińskie 2016 zostało wytworzone z odmian Solaris oraz Siegerrebe. Czerwone Wino Świetomarcińskie zostało wytworzone z odmian Rondo, Acolon oraz Pinot Noir Précoce.

 

Bilety na 4 Krakowski Festiwal Młodego Wina można nabyć:

w Starej Zajezdni, ul: Św. Wawrzyńca 12

oraz w sklepach Wina.pl stacjonarnie: ul. Krowoderska 46 oraz ul. Królowej Jadwigo 89 w Krakowie

Online: http://www.wina.pl/lang/1630-bilet-na-4-krakowski-festiwal-młodego-wina.html

W cenie biletu 2 kieliszki wina oraz przysmak powitalny.

W programie

  • Wino i dobre jedzenie w ramach ogólnopolskiej akcji Slow Food Polska „Gęsina na Świętego Marcina”
  • Konkursy z nagrodami
  • Mecz Rumunia – Polska
  • Muzyka World-Etno-Mashups (DJ Krzaku, Zjednoczenie Sound System)
  • Wieczór poprowadzi Olivier Janiak

Dystrybucja

Wyłącznym dystrybutorem win z winnicy Srebrna Góra jest firma WINA.PL, która dostarcza wina do sektora HoReCa oraz sklepów specjalistycznych.

fot: Marek Lasyk/ Materiały prasowe

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności