Nieznana historia Polskiej Wódki w Krakowie

W ostatni weekend w Krakowie odbyły  się targi  Terra Madre Slow Food Festival. Podczas weekendowego święta „Matki Ziemi” który odbył się w Centrum Kongresowym ICE  swoje wyjątkowe oblicze zaprezentował nasz narodowy trunek – Polska Wódka. Pełnoletni uczestnicy imprezy  mieli okazję poznać często nieznane fakty z jej bogatej historii dzięki edukacyjnym warsztatom degustacyjnym i wystawie „Czy wiesz, że…” dostępnej dla wszystkich zwiedzających.

Wydaje Ci się, że wiesz o niej wszystko. Smakujesz ją na rodzinnych przyjęciach i spotkaniach z przyjaciółmi. Tradycyjnie zestawiasz ją ze śledziem, tatarem czy kiszonym ogórkiem. Gdy odwiedzasz znajomych zagranicą w prezencie wręczasz im właśnie Polską Wódkę, bo wiesz, że to jeden z najlepszych polskich produktów, którym warto się pochwalić. Historia wytwarzania wódki na naszych ziemiach sięga ponad 600 lat i obfituje w ciekawostki, które zaskoczą niejednego konesera naszego narodowego trunku. Warto je poznać, by w pełni zrozumieć dlaczego Polska Wódka jest uznawana za jeden z najlepszych mocnych alkoholi na świecie, a dla Polaków stanowi prawdziwy powód do dumy, nie ustępując jakością osławionej szkockiej whisky czy francuskiemu koniakowi.

1

– Przygotowując się do otwarcia pierwszego i jedynego na świecie Muzeum Polskiej Wódki,  organizator postawił sobie za cel szerzenie wiedzy na temat naszego narodowego trunku. Ciekawostki, ważne daty z historii, a także cenne wskazówki dotyczące sposobu jej serwowania to informacje, które przekazano uczestnikom festiwalu Terra Madre Slow Food Festival, sprawiając, że lepiej  poznali i zrozumieli  w czym tkwi tajemnica jej jakości i renomy na całym świecie.

W sobotę 12 listopada o godzinie 17:00 oraz w niedzielę 13 listopada podczas Slow Food Festival odbyly się edukacyjne warsztaty degustacyjne, które poprowadził Maciej Starosolski – ambasador Polskiej Wódki. Uczestnicy spotkania odbyli podróż po nieznanych dotąd obszarach naszego narodowego trunku. Uczestnicy dowiedzieli się również z jakich surowców może być wyprodukowany, by spełniał ustawową definicję Polskiej Wódki. Został zaprezentowany szeroki, historyczny i kulturowy kontekst jej wytwarzania i konsumowania na polskich ziemiach, a także walory smakowe i różnice między wódkami stworzonymi z różnych surowców – pszenicy, żyta i ziemniaków. 

Natomiast wszyscy odwiedzający festiwal  mieli okazję poznać ciekawe informacje na temat Polskiej Wódki oglądając wystawę „Czy wiesz, że…”. Wybrane, często nieznane fakty, cytaty z literatury to perełki, które warto znać, by poszerzyć swoją wiedzę o tradycyjnym polskim trunku i zaskoczyć przyjaciół, rodzinę czy zagranicznych znajomych.

Info – Materiały prasowe

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności