Wszystkich Świętych – Straż Miejska udostępni parking i zadba o spokój

Wszystkich Świętych – Straż Miejska udostępni parking i zadba o spokój

Patrole pojawią się przy największych i najczęściej odwiedzanych cmentarzach w Krakowie (Rakowicki, Podgórski, Batowicki, Grębałowski, na Salwatorze, Pasterniku, przy ulicy Orlej oraz przy ulicy Balickiej).

W sobotę i niedzielę oraz we wtorek przy komendzie Straży Miejskiej (ul. Dobrego Pasterza 116) udostępniony będzie bezpłatny parking; w poniedziałek – w godz. pracy 7.30–15.30 w miarę wolnych miejsc. Zmieści się tam kilkadziesiąt samochodów, a nad płynnością parkowania będą czuwać funkcjonariusze. Z parkingu można w kilka minut dojść do Batowic.

Straż Miejska radzi: 

Korzystanie w najbliższych dniach z transportu publicznego jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i bezpiecznie dotrzeć do konkretnego cmentarza i równie sprawnie z niego wrócić. Niektóre ulice będą wyłączone z ruchu, będzie też obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju.

Strażnicy przestrzegają przed osobami, które będą chciały wykorzystać nasze roztargnienie i nieuwagę – to kieszonkowcy. Na cmentarz nie powinniśmy zabierać większej sumy pieniędzy oraz cennych przedmiotów.

Nie jedź samochodem „na pamięć”, zwracaj uwagę na znaki drogowe. W rejonach cmentarzy oraz na drogach dojazdowych do nich zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Pamiętaj, że polecenia osoby kierującej ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych. Parkuj samochód zgodnie z przepisami i tylko w dozwolonych miejscach – możesz nie tylko zablokować inne auto, ale np. tramwaj czy autobus – przez Ciebie setki osób mogą utknąć w korku.

Nie zostawiaj bez nadzoru wartościowych rzeczy. Nie zostawiaj w samochodzie cennych przedmiotów w widocznym miejscu.

Nie spuszczaj wzroku ze swojej pociechy, wystarczy chwila nieuwagi, by zgubiło się Twoje dziecko.

Miej ze sobą coś odblaskowego, wieczorem będziesz widoczny i bezpieczny.

Na cmentarzach będą prowadzone kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków – sprawdź, czy osoby kwestujące mają stosowny identyfikator.

Okres Wszystkich Świętych to czas zadumy – nie pozwól więc, by ktoś zakłócał spokój na cmentarzach – jeżeli zobaczysz coś niepokojącego – poproś o interwencję najbliższy patrol lub dzwoń na numer alarmowy 986.

Strażnicy miejscy zwrócą szczególną uwagę na:

  • bezpieczeństwo na cmentarzach oraz wokół nich,
  • łamanie przepisów ruchu drogowego w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii,
  • handlujących bez wymaganych zezwoleń oraz nielegalnie kwestujących,
  • zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie i zanieczyszczanie,
  • akty wandalizmu, niszczenia mienia,
  • kieszonkowców grasujących w tych dniach na cmentarzach,
  • nietrzeźwych oraz spożywających alkohol,
  • nachalnie żebrzących oraz oczekujących pomocy i wsparcia.

Fot: M. Warszawski

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności