Podjęto decyzję o poszukiwaniach w Wiśle szczątków zamordowanej kobiety

Podjęto decyzję o poszukiwaniach w Wiśle szczątków zamordowanej kobiety

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie w dniu 17 października, koło stopnia wodnego Dąbie w Krakowie  na dno rzeki zejdzie ekipa nurków  z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. Przy użyciu nowoczesnej technologii i  specjalistycznego sprzętu  rozpocznie się drobiazgowe przeszukanie dna i brzegów rzeki w poszukiwaniu szczątków zamordowanej kobiety z 1999 roku.

W styczniu 1999 r. na krakowskim odcinku Wisły została odnaleziona   ludzka skóra, którą ujawniono w statku rzecznym. Pracownicy obsługujący „pchacza” typu Łoś,  po ujawnieniu znaleziska natychmiast powiadomili policję. Już po wstępnych oględzinach funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że mają do czynienia z zabójstwem. Przeprowadzona przez biegłych analiza obrażeń widocznych na zabezpieczonych fragmentach ciała kobiety wskazała niezbicie, że zabójca z torsu ofiary zdjął skórę. Takie działanie przestępcze sprawcy jest bez precedensu tak w polskiej jak i światowej kryminalistyce.

Zaraz po ujawnieniu szczątków podjęto decyzję o przeszukaniu, dostępnymi wówczas środkami, niektórych fragmentów dna i brzegów Wisły. W poszukiwaniach pozostałych fragmentów ciała udział brali policyjni płetwonurkowie oraz policjanci z komisariatu wodnego w Krakowie. W wyniku tych działań, 14 stycznia 1999 r. z dna Wisły blisko stopnia wodnego Dąbie wydobyto jeszcze prawą nogę. Na potrzeby tego śledztwa, prokurator do identyfikacji znalezionych szczątków polecił przeprowadzenie badania DNA. Były to jedne z pierwszych badań genetycznych przeprowadzonych na potrzeby polskiej Policji. Analiza wykazała, że ofiarą jest zaginiona w listopadzie 1998 r.  23-letnia wówczas  Katarzyna  Z., studentka  jednej z krakowskich uczelni.

Śledztwo w sprawie zabójstwa Katarzyny Z., które toczyło się od momentu wyłowienia z Wisły fragmentu skóry,  zostało umorzone w 2000 r.  z  powodu niewykrycia sprawcy. Cały czas jednak, policjanci Archiwum X pracowali nad tą sprawą. Na początku 2012 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie m.in. na podstawie materiałów procesowych dostarczonych właśnie przez policjantów Archiwum X wydała decyzję o podjęciu śledztwa na nowo.  Prokuratura podjęła wówczas decyzję o ekshumacji szczątków i ponownej sekcji. Takie działanie było możliwe dzięki poddaniu przez pracowników Zakładu Medycyny Sądowej CM UJ w Krakowie fragmentów ciała przed pochowaniem stosownym czynnościom zabezpieczającym je przed rozkładem. Rezultaty tych powtórnych oględzin zaskoczyły ekspertów wielu dziedzin. W ich wyniku zabezpieczono dwa stoły sekcyjne różnych śladów.

 

KWP

 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności