Mistrz plakatu w Krakowie

Już za kilka dni w Dworku Białoprądnickim będzie można oglądać wystawę plakatów Ryszarda Kaji – znakomitego artysty: plakacisty, malarza, grafika, scenografa. Uroczysty wernisaż z udziałem autora prac odbędzie się w najbliższy piątek (7 października) o godz. 18.00 w Sali Złotej (ul. Papiernicza 2, budynek główny Dworku). Ryszard Kaja swoje prace wystawia niezwykle rzadko (i po raz pierwszy w Krakowie!), będzie to więc prawdziwa  gratka dla miłośników plakatów. Wstęp wolny.

 Wystawa pt. „Zaczarowany melonik czyli pokaz plakatów Kajowatych w Dworku Białoprądnickim” przedstawiać będzie najbardziej reprezentatywne spośród plakatów Ryszarda Kaji. Większość z nich stanowić będą plakaty z serii „Polska” oraz prace nawiązujące do rejonu Krakowa i Małopolski.

 

O AUTORZE:

 Malarz, plakacista, scenograf, kostiumolog. Nałogowy podróżnik i kolekcjoner starych zdjęć i dagerotypów. Urodzony w 1962 r. w Poznaniu w rodzinie artystycznej. Jego ojciec – Zbigniew był znanym plakacistą i scenografem, a matka – Stefania, malarzem i ceramikiem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych), uzyskując dyplom z malarstwa  u doc. Norberta Skupniewicza.

Kariera artystyczna  Ryszarda Kaji dzieli się wyraźnie na dwa okresy. Pierwszy – związany ze sceną – gdzie pracuje jako scenograf, drugi  – związany z plakatem. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest wzajemne przenikanie obydwu pasji – jego scenografie są bardzo malarskie, a grafiki teatralne.

Jest twórcą ponad 200 scenografii do spektakli oraz około 200 plakatów, w tym m.in. monumentalnego cyklu „Polska”. Tworzy głównie plakaty związane z tematyką kultury, świadomie nawiązuje do polskiej szkoły plakatu oraz twórczości ojca. Główną inspiracją dla całej jego twórczości jest specyficzne postrzeganie świata zaczerpnięte z prozy Bohumila Hrabala. We wszystkich jego pracach widoczna jest pochwała dnia codziennego i szacunek dla zwyczajności.

Jako scenograf pracował na większości scen muzycznych w Polsce, projektując dekoracje  i kostiumy do spektakli teatralnych, baletowych,  a przede wszystkim operowych. Swoje wizje scenograficzne tworzył także poza granicami kraju – we Francji, Egipcie, Argentynie, Brazylii, Niemczech, Izraelu i na Cyprze.Projekty teatralne, szczególnie kostiumów, były prezentowane na wielu wystawach

w Polsce i na świecie. Zajmował się też aranżacją wystaw oraz dekoracją prestiżowych, interesujących wnętrz.

Nagle, będąc u szczytu popularności, uciekając przed niebezpieczeństwem rutyny, zdecydował się odejść z teatru. Po roku 2000 poświęca się głównie malarstwu i grafice, pracuje samodzielnie, bez etatu, mieszkając we Wrocławiu. W tym czasie porywa go nowa pasja – plakat. Jest twórcą około 200 plakatów, w tym wciąż powstającego, monumentalnego cyklu „Polska” składającego się ze stu plakatów. W tym czasie powstają plakaty do spektakli, koncertów, dla galerii, festiwali, wystaw i wielu innych.

Ryszard Kaja ma odwagę być malarzem „niemodnym”, a jego ostentacyjna indywidualność opiera się na szczególnej nawarstwionej figuratywności, sam swą twórczość nazywa niechlujnym, mieszczańskim polskim barokiem. Jest piewcą  banału. Ważnym aspektem jego twórczości jest upływający czas i zapatrzenie w przeżytą przeszłość. Pełnymi garściami czerpie z niewyszukanej tandety, karmi się sztuką naiwną i kiczem, szukając odczuć prawdziwszych, gdzie kocha się na zabój, a cierpi do utraty tchu. Z dystansem i wymownym milczeniem opowiada o gorzkiej szczęśliwości, kolorowej szarej dzisiejszości. Wszystko co małe w jego pracach ogromnieje, co blade – nabiera koloru, zieleń staje się krwista, cisza głośna, co smutne – bawi, co zabawne – zmusza do refleksji.

 

Autor otworzy wystawę swoich prac zatytułowaną „Zaczarowany melonik czyli pokaz plakatów kajowatych w Dworku Białoprądnickim”.

 

Zapraszamy na uroczysty wernisaż, który rozpocznie  się  o godz. 18.00 w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Sala Złota (ul. Papiernicza 2, budynek główny)

WYSTAWĘ BĘDZIE MOŻNA OGLĄDAĆ DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności