8 grudnia startuje 9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

8 grudnia startuje 9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

W Krakowie między 8 a 17 grudnia 2016 po raz 9. odbędzie się jeden z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych polskich festiwali teatralnych: Boska Komedia. Zobaczymy łącznie 28 spektakli, z czego 10 w konkursie głównym INFERNO, 8 w konkursie PARADISO – nowo powstałym w tegorocznej edycji konkursie dla młodych twórców, odbędą się dwie premiery teatralne i pokazane zostaną dwa spektakle zagraniczne.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA PÓKI TEATR ŻYJE, które ma przypomnieć, że o sile i pozycji kraju świadczą nie tyle polityczne deklaracje, co przede wszystkim niezależny obieg myśli i idei, ich rozpiętość i różnorodność. Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu zwraca uwagę na to, że polski teatr jest marką rozpoznawalną na całym świecie:

Możemy tracić w rankingach gospodarczych, ale cały czas utrzymujemy się na topie rankingów teatralnych. Naszym hasłem chciałbym stanąć w obronie ludzi teatru, dać impuls do zjednoczenia się środowiska oraz sprzeciwić się często zideologizowanej lub sprowadzonej do wymiaru ekonomicznego debacie o kulturze w naszym kraju. Boska Komedia jest czasem szczególnym, to głęboki oddech po intensywnym roku artystycznej pracy, miejsce spotkania, tych którzy teatr tworzą i tych którzy go kochają. Na Boskiej Komedii ładujemy akumulatory, bo atmosfera tego festiwalu pokazuje, że to co dzieje się na scenach teatralnych Polski nie pozostawia obojętnym, pomaga rozmawiać i rozumieć nas samych. Tworzymy przestrzeń dialogu, refleksji i zjednoczenia –  wykonujemy symboliczny gest odnowienia wiary w teatralną utopię, czyli w lepsze, możliwe światy, gdzie Inność drugiego człowieka budzi ciekawość i jest szansą na wzbogacenie nas samych.

 Jak co roku, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu będzie Konkurs Polski – INFERNO, gdzie zobaczymy 10 najszerzej dyskutowanych premier sezonu. Pojawiają się nowe dla tej sekcji nazwiska, co wyraźnie świadczy o ciągłej ewolucji polskiego teatru, zainteresowaniu nowymi tematami czy tendencjami inscenizacyjnymi. Zobaczymy kameralnego „Komedianta” Agnieszki Olsten na podstawie sztuki Thomasa Bernharda, z rewelacyjną Agnieszką Kwietniewską w roli tytułowej, „Dybuka” Anny Smolar z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie tradycyjna przypowieść o opętaniu służy do demaskacji polskich kompleksów, lęków i uprzedzeń, „Białą siłę, czarną pamięć” Piotra Ratajczaka, spektakl luźno oparty na nominowanym do nagrody Nike zbiorze reportaży Marcina Kąckiego również dotykający najboleśniejszych punktów polskiej historii. W INFERNO pojawi się także Agata Duda–Gracz i jej zrealizowane w Teatrze Muzycznym w Gdyni, wizualnie wysmakowane przedstawienie „Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła”. Nie zabraknie festiwalowych weteranów. Radek Rychcik przyjedzie z „Weselem“ zrealizowanym w Teatrze Śląskim w Katowicach, spektaklem będącym konsekwentną kontynuacją inscenizacyjnych strategii reżysera, który rozbija klasyczne struktury polskich dzieł narodowych wrzucając je w pozornie obcy dla naszej kultury kontekst – tym razem ideologicznych wojen Irlandii Północnej. Wiktor Rubin i Jola Janiczak pokażą „Każdy dostanie to, w co wierzy” z Teatru Powszechnego w Warszawie – performatywny eksperyment inspirowany „Mistrzem i Małgorzatą” Michaiła Bułhakowa, badający mechanizmy i koncepcje budowania demokracji. Na festiwal powraca także Krzysztof Garbaczewski i jego „Robert Robur” – spektakl oparty na prozie Mirosława Nahacza i podejmujący temat wirtualizacji i mediatyzacji współczesnego świata. W konkursie polskim znajdą się również dwa przedstawienia z Narodowego Starego Teatru w Krakowie – „Podopieczni” w reżyserii Pawła Miśkiewicza na podstawie sztuki Elfriede Jelinek, w niezwykle ciekawy sposób podejmujące temat uchodźctwa i tożsamościowego kryzysu Europy oraz „Wróg ludu” Jana Klaty na podstawie tekstu Ibsena, biorący pod lupę mechanizmy tworzenia się politycznych konfliktów w mikroskali małej, zamkniętej społeczności.

Nie zabraknie też laureata zeszłorocznego grand prix Michała Borczucha, który pokaże „Wszystko o mojej matce” – spektakl tytułem nawiązujący do kultowego dzieła Almodovara, będący osobistą opowieścią reżysera o utracie, przyjaźni i kobiecości. Międzynarodowe jury z Chile, Japonii, Iranu, Finlandii i Wielkiej Brytanii wybierze najlepszy spektakl sezonu oraz przyzna najważniejsze nagrody teatralne.
Laureaci konkursu INFERNO zostaną wyłonieni przez międzynarodowe jury, które przyzna Krakowskie Nagrody Teatralne,  główna nagroda w wysokości 50 tys. złotych, ufundowana przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, zasili budżet teatru będącego producentem zwycięskiego spektaklu. Nagrody indywidualne dla twórców w siedmiu kategoriach ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tradycją Boskiej Komedii jest koprodukcja premier w ramach sekcji PURGATORIO, w tym roku do współpracy został zaproszony Grzegorz Wiśniewski, który wystawi polską prapremierę „Plastików” Mariusa von Mayenburga, uznanego niemieckiego dramaturga. Premiera odbędzie się 8 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dzień później, 9 grudnia w Łaźni Nowej pokazana zostanie druga festiwalowa premiera „Wieloryb The Globe” w reżyserii Evy Rysovej z Krzysztofem Globiszem w roli głównej (współprodukcja Teatr Stary w Lublinie).

Oprócz tego, w programie tegorocznego PURGATORIO znajdą się spektakle zagraniczne, powstałe jednak przy wyraźnym udziale polskich artystów i instytucji kultury. Pokażemy „The Institute of Memory” Larsa Jana, multimedialny projekt zrealizowany na setną rocznicę urodzin Tadeusza Kantora z dramaturgią Anny R. Burzyńskiej i wsparciem Instytutu Adama Mickiewicza oraz „Drame Princes ” Michała Borczucha ze słoweńskiego Mladinsko Theatre powstały we współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza i Polską Ambasadą w Lublanie.

Temperaturze INFERNO dorówna  tegoroczne  PARADISO, czyli sekcja młodych. Po raz pierwszy odbędzie sie w formie konkursowej, młodych artystów bedzie oceniać odrębne od infernalnego, ale również międzynarodowe jury złożone z reżyserów i kuratorów z Izraela, Nowej Zelandii i Korei. Zobaczymy realizacje: Magdy Szpecht, Katarzyny Kalwat, Kuby Roszkowskiego, Anny Karasińskiej, Teo Dumskiego, Małgorzaty Warsickiej, Jakuba Skrzywanka, Anety Groszyńskiej.

Nagrodą w konkursie będzie realizacja spektaklu o wartości 100 000 zł oraz jego prezentacja podczas przyszłorocznej edycji Festiwalu ufundowana przez Teatr Łaźnia Nowa w ramach środków finansowych przekazanych z Gminy Miejskiej Kraków.

Ponadto w PARADISO możemy, jak co roku, spodziewać się pozakonkursowego przeglądu dorobku szkół teatralnych od defaworyzowanej dotychczas szkoły z Białegostoku po PWST z Wrocławia i Krakowa.

Dla kuratorów zagranicznych została także przygotowana „ścieżka krakowska“, w czasie której obejrzą kameralne krakowskie przedstawienia Teatru Ludowego, Teatru KTO, Teatru Figur i odwiedzą Cricotekę.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach od 8 do 17 grudnia, sprzedaż biletów i karnetów na wydarzenia rusza 20 października br. Oganizatorami festiwalu są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami są Gmina Miejska Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, Kraków Airport, Instytut Teatralny.

Info: materiały prasowe KBF

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności