18 latek podszywał się pod funkcjonariusza Policji i wyłudzał pieniądze

W ostatnich dniach, do krakowskich policjantów zaczęły napływać informacje dotyczące osób próbujących metodą „na policjanta” wyłudzać pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców za każdym razem był podobny. Starsza osoba odbierała telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza Policji. Oszust informował, że aktualnie prowadzi tajną operację wymierzoną w środowisko hakerów komputerowych i  prosił o pomoc w ich zatrzymaniu. Pomoc miała polegać na przekazaniu „policjantowi” znacznej sumy pieniędzy jako przynęty.

W ubiegły wtorek przestępcy zastosowali identyczny schemat działania  wobec 71-letniego mieszkańca Krakowa. Mężczyzna w dobrej wierze wypłacił z dwóch banków, a następnie przekazał oszustowi, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przestępca jednak  nie był do końca zadowolony z łupu i zaczął namawiać pokrzywdzonego do zaciągnięcia kredytu. Cała operacja nie doszła do skutku z powodu zbliżającej się godziny zamknięcia oddziału banku.

Tego samego wieczoru starszy pan opowiedział członkom rodziny historię, która go spotkała. Bliscy zorientowali się, że 71-latek padł ofiarą przestępstwa i natychmiast poinformowali  o zdarzeniu funkcjonariuszy z  IV Komisariatu Policji  w Krakowie.

Następnego dnia, oszust ponownie skontaktował się ze swoją ofiarą. Tym razem mężczyzna doskonale wiedział jak postępować, ponieważ został precyzyjnie poinstruowany przez policjantów. 71-latek umówił się na przekazanie kolejnej kwoty pieniędzy. Tym razem oszustowi nie poszło tak łatwo jak poprzednio. Zasadzka przygotowana przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji IV w Krakowie tak bardzo go zaskoczyła, że nawet nie próbował uciekać.

W toku prowadzonych czynności z zatrzymanym funkcjonariusze ustalili, że 18-letni  mężczyzna prawdopodobnie dokonał jeszcze co najmniej jednego oszustwa, tym razem na szkodę mieszkanki Krakowa, od której miał wyłudzić kilkanaście tysięcy złotych. Sprawca usłyszał dwa zarzuty oszustwa, oraz jeden usiłowania oszustwa. za które grozi kara 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

 

Info:KWP

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności