16 latkowie z Krakowa zgłosili podłożenie ładunku wybuchowego w MON

Do Ministerstwa Obrony Narodowej zadzwonił mężczyzna informując, że pod jednym z budynków jest bomba, która wybuchnie. O zdarzeniu natychmiastowo zostały powiadomione odpowiednie służby wojskowe. W wyniku podjętych działań wykrywczych – ustalono, że telefonowano z Krakowa.

Sprawa została przekazana do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Tu policjanci błyskawicznie namierzyli właściciela telefonu komórkowego. Funkcjonariusze pojechali pod wytypowany adres, gdzie zastali starszego mężczyznę oficjalnego właściciela numeru, z którego wykonano fałszywe zgłoszenie. W mieszkaniu mężczyzny nie znaleziono poszukiwanego sprzętu – mężczyzna oświadczył, że swój telefon komórkowy wraz z numerem przekazał wnukowi, który obecnie znajduje się w placówce opiekuńczo-wychowawczej. We wskazanym ośrodku mundurowi ustalili, że sprawcami są dwaj 16-latkowie, którzy decyzją Sądu od pewnego czasu przebywają w ośrodku.

Chłopcy w wolnym czasie wpadli na pomysł, że zrobią dowcip – dzwoniąc do jakiejś rządowej instytucji i przekażą informację o podłożonym ładunku wybuchowym. Szukając w sieci wybrali, że będzie to Ministerstwo Obrony Narodowej. Dzwoniąc pod podany na stornie numer telefonu zgłosili rozmówcy wymyślony przez siebie komunikat o bombie. Policjanci przesłuchali świadków zdarzenia, zabezpieczyli telefon komórkowy i laptop należący do jednego z 16-latków.

Podczas sprawdzeń okazało się, że telefon komórkowy (nr IMEI), z którego wykonane było połączenie figurował w systemie jako telefon utracony w wyniku oszustwa. Jak ustalili pracujący nas sprawą policjanci – do przestępstwa doszło w 2014 roku. Oszust związany z tą sprawą został zatrzymany. Mężczyzna wyłudzał telefony komórkowe od jednej z sieci komórkowych na fałszywe dane osobowe, a następnie sprzedawał je przypadkowo spotkanym osobom. Mundurowi sprawdzą jak ten aparat telefoniczny trafił w ręce dziadka 16-latka. Sprawa chłopców trafi do Sądu dla Nieletnich. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności