Dni Austrii w Krakowie

Dni Austrii w Krakowie

Konsulat Generalny Austrii w Krakowie zaprasza do udziału w wydarzeniach z dziedziny kultury i sztuki oraz edukacji historycznej, spotkaniach z austriacką literaturą, muzyką, sztuką, fotografią i filmem.

reklama

nauguracją Dni Austrii 2016 będzie wernisaż wystawy Ericha Lessinga, który odbędzie się 18 października o godz. 18.00 w Żydowskim Muzeum Galicja.

reklama

Po nowym Jorku i Wiedniu w Krakowie zaprezentowane zostaną prace jednego z trójki (wraz z Inge Morath i Ernstem Haasem) najważniejszych Austriaków w historii światowej fotografii XX wieku. Hannah Lessing, córka artysty oraz Danielle Spera, dyrektorka Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru zdjęć. Tak powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga począwszy od znanych fotoreportaży politycznych, aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie jak cykl „Girls of the Sixties” o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, czy zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech.

18 października o godz. 12.00 zapraszamy na konferencję prasową do Żydowskiego Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18. W bieżącym roku obchodzimy 260 rocznicę urodzin i 225 rocznicę śmierci W.A. Mozarta. Z tego tytułu w Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncerty oratoryjne. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Krakowskiej będzie dyrygował Sascha Goetzel, jeden z najwybitniejszych dyrygentów austriackich młodego pokolenia. Koncert 28 października o godz. 19.30 odbywa się z okazji Święta Narodowego Austrii; sobotni – 29 października o godz. 18.00 – pod Patronatem Generalnego Konsula Honorowego Austrii w Krakowie. Program: W. A. Mozart – I Symfonia Es-dur KV 16; J. Haydn – Symfonia g-moll, Hob: I:39; W. A.  Mozart – Requiem d-moll KV 626.

W ramach spotkań z literaturą szczególnie zapraszamy na wieczór poświęcony profesorowi Rudolfowi Weiglowi: Wokół książki „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla” z udziałem Haliny Szymury, autorki filmu Zwyciężyć śmierć…, prof. Rudolf Weigl (pokaz filmu), Krystyny Weigl-Albert – wnuczki Profesora i dr Grzegorza Szopy z Muzeum Narodowego w Przemyślu. Prowadzenie: Łukasz Wojtusik.

Na początku listopada odbędzie się TRAKL-TAT, czyli spotkania z poezją i sztuką inspirowaną twórczością Georga Trakla, austriackiego poety, który zmarł w Krakowie 3 listopada 1914 roku. 5 listopada poznamy laureatów 2. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego jego imienia. Galę konkursu 5 listopada o godz. 17.30 uświetnią Świetliki. W tym roku jury konkursu w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący), Marcin Baran i Wojciech Bonowicz wybrało trójkę zwycięzców spośród ponad 180 autorów, którzy nadesłali zestawy swoich wierszy (rok temu było 56 autorów).

W listopadzie mija 100 lat od śmierci cesarza Franciszka Józefa I. 7 listopada o godz. 18.00 w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będziemy wspominać Dobre, austriackie czasy w Galicji m. in. z udziałem prof. Jacka Purchli i prof. Bogdana Szlachty. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima (22-27 listopada 2016) w ramach cyklu „Europa w Krótkim metrażu” odbędzie się przegląd filmów austriackich oraz pokaz „Tricky Woman”. Z krakowską publicznością spotka się Maia Haderlap, austriacka pisarka, laureatka Nagrody Literackiej im. Ingeborg Bachmann. 22 listopada zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kultury na spotkanie „Anioł zapomnienia”, które poprowadzi prof. Roma Sendyka.

Pełny program dostępny na stronie www.konsulataustrii.com oraz na stronach internetowych Partnerów Dni Austrii 2016.
Pomysłodawcą projektu Dni Austrii oraz organizatorem tegorocznej edycji jest Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.
 
źródło: informacja prasowa

 

 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności