Od października znaczne wzmocnienia linii tramwajowych i autobusowych

Władze miasta postanowiły dokonać dużych zmian w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Dodatkowe kursy zyskają najpopularniejsze linie, wzmocnione zostaną także ważne ciągi komunikacyjne, jak choćby Aleje Trzech Wieszczów, dzięki czemu pasażerowie będą mogli podróżować w bardziej dogodnych warunkach.

Zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie, przewidziane do wprowadzenia od dnia 3.10.2016 r.

Linia 9 – wzrost częstotliwości kursowania do 10 minut w godzinach szczytu w dni powszednie.

 

Linia 12 – nowa stała trasa: z Łagiewnik do Ronda Grzegórzeckiego bez zmian, następnie aleją Pokoju, Jana Pawła II, ulicą Ptaszyckiego do Kopca Wandy. Linią będzie kursowała co 20 minut tylko w godzinach szczytu;

Linia 18 – wzrost częstotliwości kursowania do 5 minut w godzinach szczytu w dni powszednie.

Linia 19 – wzrost częstotliwości kursowania do 10 minut poza godzinami szczytu w dni powszednie.

Linia 501 – nowa stała trasa: z Chełmońskiego Osiedle do Osiedle Na Lotnisku bez zmian, następnie ul. Dunikowskiego, Mikołajczyka (powrót ul. Broniewskiego i al. Andersa), Obrońców Krzyża, al. Róż, al. Przyjaźni, al. Solidarności do Bulwarowej. Zmiana wpisuje się w oczekiwania mieszkańców do przywrócenia linii 501 w rejon centrum Nowej Huty. Dodatkowo uruchomiony zostanie nowy przystanek „Bulwarowa”, dzięki czemu poprawi się dostępność Komunikacji Miejskiej w Krakowie w rejonie skrzyżowania al. Solidarności i ul. Bulwarowej.

Nowa linia 192 (dotychczasowa linia 452) kursująca na trasie: Chełm – al. Królowej Jadwigi – al. Kasztanowa – al. Królowej Jadwigi – al. Focha – al. Mickiewicza – al. Słowackiego – Pawia – tunel św. Rafała Kalinowskiego – Dworzec Główny Wschód – Lubomirskiego – Brodowicza – Pilotów – Młyńska – Lublańska – Dobrego Pasterza – al. Bora-Komorowskiego – al. Andersa – Dąbrowskiej – Medweckiego – Czyżyny Dworzec. Linia będzie kursowała w godzinach i z częstotliwością analogiczną jak linia 452 z następującymi zmianami: w dzień powszedni już od 5:00 co 20 minut, w dni świąteczne do 21:00 co 20 minut.

 

Linia 502 – dodatkowy przystanek „Narzymskiego”. Zmiana wpisuje się w oczekiwania mieszkańców rejonu przystanku Narzymskiego. Jednocześnie jest konsekwencją nowej trasy linii 192 (dotychczasowej linii 452), która nie będzie już prowadzić przez Pierwszą Obwodnicę. W związku z tym, linia 501 nie będzie zatrzymywać się na przystanku „Narzymskiego”.

Nowa linia 511 kursująca na trasie: Przybyszewskiego – Armii Krajowej – Nawojki – Czarnowiejska – al. Mickiewicza – al. Słowackiego – Pawia – tunel św. Rafała Kalinowskiego – Lubomirskiego – Brodowicza – Olszyny – Pilotów – Bora-Komorowskiego – Okulickiego – Jagiełły – Architektów – Os. Na Stoku. Linia będzie kursowała co 15 minut tylko w godzinach szczytu w dni powszednie. Przystanki pośrednie dla linii 511: Przybyszewskiego, Miasteczko Studenckie AGH, Czarnowiejska, Plac Inwalidów, Nowy Kleparz, Politechnika, Uniwersytet Ekonomiczny, Rondo Mogilskie, Miechowity, Bora-Komorowskiego, Wiślicka, Os. Kalinowe, Os. Mistrzejowice Nowe, Łowińskiego, Jagiełły, Jana Kazimierza, Architektów.

Celem uruchomienia linii 511 jest odciążenie linii 501 na najbardziej obciążonym odcinku od przystanku „Wiślicka” do przystanku „Przybyszewskiego”, a także poprawa oferty Komunikacji Miejskiej w Krakowie z Osiedla Na Stoku i ul. Okulickiego (w ostatnim czasie powstały tam nowe, duże osiedla) w rejon Centrum Krakowa.

Linia 503 – nowa stała trasa: z Nowego Bieżanowa Południe do Opolskiej Estakady bez zmian, następnie aleją 29 Listopada, ulicą Meiera do Górki Narodowej Wschód. Linia będzie kursowała w godzinach szczytu z częstotliwością co 7,5 minuty, poza szczytem co 15 minut, w dni wolne co 20 minut.

Linia 169 – nowa stała trasa: z Zajezdni Wola Duchacka do Opolskiej Estakady bez zmian, następnie ulicą Opolską, Mackiewicza, Siewną, Bociana do Górki Narodowej. Linią będzie kursowała z częstotliwością zwiększoną w godzinach szczytu do 12 minut, a w dni wolne co 20 minut. Do obsługi linii kierowany będzie tabor wielkopojemny.

Linia 252 – zwiększenie częstotliwości kursowania do 30 minut.

 

Nowa linia 104 (dotychczasowa linii 504) kursująca na trasie: Centrum JP II – Totus Tuus – Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Fredry – Tischnera – Łagiewniki. Linia będzie kursowała z częstotliwością co 40 minut w dni powszednie w godzinach ok. 5:30 – 20:30, w dni wolne w godzinach ok. 7:00 – 22:00.

W sumie zmiany wygenerują wzrost kosztów funkcjonowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie na poziomie 14,1 mln zł rocznie. To wzrost o 3 proc. Do tej pory miasto wydawało ok. 460 mln zł na kursy tramwajów i autobusów

 

Info: MPK Kraków

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności