Mieszkańcy Prądnika Czerwonego zdecydują o tym, co zmieni się w ich sąsiedztwie

Mieszkańcy Prądnika Czerwonego zdecydują o tym, co zmieni się w ich sąsiedztwie

21 września 2016 r. wystartuje akcja #DobreSasiedztwo. Organizatorzy chcą zachęcić instytucje i różnego rodzaju organizacje, aby zgłaszali swoje pomysły na pozytywne zmiany w ich najbliższej okolicy. To, o co walczą, to mikrogranty, czyli środki umożliwiające realizację zaproponowanych zmian. Obecnie projekt jest przeprowadzany w Krakowie, a dokładnie w obrębie dzielnicy Prądnik Czerwony. Do zdobycia są trzy dotacje, każda po 3.000 zł.

Jeszcze nie tak dawno temu ludzie często odwiedzali się w domach, pożyczali cukier od sąsiada czy wychodzili do znajomego, który mieszkał nieopodal. Dzisiaj te relacje zanikają, przenosząc się w pewnej mierze do świata wirtualnego. Dlatego osiedla, a co więcej – dzielnice, powinny dawać mieszkańcom możliwości i sposobność do poznawania się. – W Budimeksie Nieruchomości rozumiemy ten proces. Od lat przyglądamy się relacjom ludzi, którzy żyją na naszych osiedlach. Dlatego budujemy w taki sposób, który gwarantuje mieszkańcom komfortowe warunki do życia. Dbamy o to, by były to miejsca sprzyjające spotkaniom sąsiedzkim. Realizowaliśmy to poprzez budowę placów zabaw, przestrzenie dla osób aktywnych i seniorów (siłownie zewnętrzne, aleje spacerowe, strefy spokojnego odpoczynku) czy sąsiedzką wypożyczalnię książek. Rewitalizujemy parki, wspieramy młodych sportowców i przedszkolaków. Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać. Chcemy zachęcić ludzi do przygotowania ich własnych projektów i aktywnego włączenia się w działania choćby przez głosowanie. To nie my będziemy decydować o tym kto wygra, ale właśnie sąsiedzi. W ten sposób przywracamy coś co naturalne, ale zapomniane – sąsiedztwo – komentuje Mariusz Rysicz, kierownik działu marketingu Budimeksu Nieruchomości.

Projekt #DobreSasiedztwo został stworzony z myślą o tych, którym nie brakuje pomysłów do działania. – Chcemy zachęcić instytucje działające w obrębie dzielnicy Prądnik Czerwony, by zaczęły wprowadzać pozytywne zmiany w ich najbliższym otoczeniu. Pamiętajmy, istotna jest zarówno przestrzeń, jak i relacje międzyludzkie – dodaje Rysicz.

Organizacje (kluby, placówki edukacyjne, parafie itp.) zainteresowane udziałem  w konkursie powinny zgłosić swój pomysł za pomocą strony internetowej www.dobresasiedztwo.pl w terminie od 21 września do 5 października br. Wystarczy wypełnić formularz, w którym trzeba opisać założenia projektu. Komisja przejrzy zgłoszenia. Wszystkie, które spełnią zapisy regulaminu, przejdą do głosowania. To właśnie mieszkańcy Prądnika Czerwonego wybiorą trzy projekty, których autorzy otrzymają po trzy tysiące złotych na realizację swojego pomysłu.

– To pierwsza edycja projektu #DobreSasiedztwo. Liczymy, że zgłoszenia będą dotyczyły różnych przedsięwzięć (może to być nowa rabata, żywopłot na skwerze, zajęcia sportowe   i wiele innych). Każdy pomysł jest dobry – dodaje Mariusz Rysicz.

Więcej informacji: www.dobresasiedztwo.pl

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności