Weekend z Bractwem Kasztelanii Sandeckiej w Średniowiecznej Warowni

Już w najbliższy weekend 23-24 lipca do Średniowiecznej Warowni zawita Bractwo Kasztelanii Sandeckiej. Będą stacjonować ze swoim obozem na terenie Warowni. Członkowie Bractwa umilą czas naszym gościom:

  • będą gotować i częstować swoją strawą
  • nauczą tańców średniowiecznych
  • przybliżą nieco historii
  • będzie można obejrzeć ich stroje i zbroje, a może i nawet przymierzyć
  • poprowadzą gry i zabawy plebejskie
  • dadzą pokaz walk

Tak więc przybywajcie i stańcie się częścią żywej historii! Warownia i Bractwo czekają na Was.

www.inwaldpark.pl


O Bractwie

Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Kasztelanii Sandeckiej- Zakon Księżnej Kingi w obecnej formie działa już blisko cztery lata. Swoje początki wywodzi z Nowego Sącza, jednak wobec propozycji Pana Burmistrza Jacka Lelka oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari na stałe zadomowiliśmy się w Grodzie Kingi jako jej stała, rycerska załoga. W tym roku, po przebudowie struktur, dodaliśmy człon „Zakon Księżnej Kingi” jako wyraz hołdu dla patronki naszego miasta oraz pewien kierunkowskaz co do przyszłych działań.

Stowarzyszenie zrzesza około 20 rekonstruktorów, którzy swoim zapałem oraz rozwijaną pasją na wielu imprezach historycznych oraz turniejach reprezentują Stary Sącz i Ziemię Sądecką jako Rycerze Księżnej Kingi. Specjalizujemy się, jako praktycznie jedyna tego typu grupa w regionie, w pokazach skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Popularyzujemy średniowieczną historię Starego Sącza, staropolską tradycję, zamiłowanie do wspaniałego etosu rycerskiego, który w Polsce w różnych formach przetrwał do dziś.

Umiłowanie broni białej, różnorakich średniowiecznych technik walki orężnej, łucznictwa historycznego czy odtwórstwa ważnych dla nas wydarzeń z wieków średnich to nie wszystko. Zajmujemy się też bogatą tradycją i kulturą doby średniowieczna- od utworów muzycznych, poprzez zachowane do dzisiaj tańce dworskie, aż do propagowania idei i etosu rycerskiego, na jakim zbudowana była średniowieczna Europa. Nie stronimy także od wartości chrześcijańskich, tak drogich Ziemi Sądeckiej, wyrażających się w naszej działalności poprzez rekonstrukcję postaci Zakonu Joannitów- Kawalerów Maltańskich, którzy jako ostatni krzyżowcy istnieją do dziś i zajmują się bardzo szeroką działalnością na polu polityki, dobroczynności oraz propagowaniem chrześcijańskiej nauki społecznej.

Pokaz, jaki zaprezentujemy będzie opierał się na dwóch filarach: elementach dworskiej kultury średniowiecznej oraz prezentacji uzbrojenia, technik walki i mechanizmu pól bitewnych okresu XIV i XV wieku, kiedy to polskie rycerstwo nie miało sobie równych w Europie. Uzbrojenie oraz sposób walki nakładają się na tak zwany okres około-grunwaldzki, nawiązujący do jednej z najsłynniejszych bitew średniowiecza, kiedy to rycerstwo polskie pokonało Zakon Krzyżacki oraz wspierające go zachodnioeuropejskie rycerstwo na polach Grunwaldu w 1410 roku. Prezentowane przez nas stroje i uzbrojenie są nie tylko wiernymi replikami, popartymi znaleziskami archeologicznymi, ale także wykonane technikami średniowiecznymi przez członków Stowarzyszenia.

Prowadzone przez nas pojedynki rycerskie oraz walki nie są reżyserowane, w każdym starciu kierujemy się tylko umiejętnościami oraz stosujemy zasady odpowiadające ówczesnym zasadom walki orężnej.

Tekst Piotr Radzik

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności