Kilkaset osób z całej Polski zostało oszukanych. 30- latek oferował pracę jako Tajemniczy Klient

W sprawie zostało poszkodowanych kilkaset osób, które w poszukiwaniu pracy za pośrednictwem Internetu, przekazały sprawcy swoje dane osobowe, na które ten brał kredyty. 30-letni mężczyzna, oferował zatrudnienie za pośrednictwem portali ogłoszeniowych w Internecie., Miała być to dobrze płatna praca przy sprawdzaniu jako „tajemniczy klient” poziomu funkcjonowania pewnych instytucji. Oczywiście żadnej pracy nie było, sprawca nie miał żadnej firmy, a jedynie chciał  wyłudzić dane osobowe potencjalnych  pracowników  aby pozaciągać bankowe kredyty na inne osoby. W tym celu za obietnicę pracy, żądał  przesłania skanu dowodu osobistego.

„Pracodawca” w imieniu swoich przyszłych pracowników otwierał im konta bankowe, na które miały wpływać ich przyszłe pensje za wykonaną pracę. W rzeczywistości, sprawca wykorzystując dane zgłaszających się otwierał rachunki bankowe, na które później pokrzywdzeni wpłacali drobne kwoty pieniędzy, celem autoryzacji tak otwartego konta. Po tym kontakt z pracodawcą urywał się a na tak otwarte rachunki bankowe zawierane były umowy o kredyty i pożyczki gotówkowe.

Policjanci ustalili szybko tożsamość 30-letniego sprawcy jak i dane identyfikacyjne środków łączności którymi się posługiwał. Okazało się, że osoba podejrzewana, była poszukiwana wiele jednostek Policji w całym kraju.

Jak ustalili policjanci, podejrzany ukrywał się w Gdyni.  Krakowscy policjanci przy udziale  policjantów z Trójmiasta  zatrzymali 30-latka, którego następnie przewieźli do Krakowa.

Sąd na wniosek Policji i Prokuratury wobec zatrzymanego zastosował trzymiesięczny areszt, który następnie został przedłużony o kolejne trzy miesiące.

W tym okresie czasu policjanci zabrali łącznie 51 tomów akt zawierających m.in. dokumentacje obejmujące tajemnicę bankową i telekomunikacyjną. Całość dokumentacji została poddana wnikliwej analizie. Ścisła współpraca ze strony Prokuratury oraz V Komisariatu Policji w Krakowie  zaowocowała wydaniem postanowienia o przedstawieniu 600 zarzutów oszustwa i wykorzystywania wizerunku.

Info Małopolska Policja 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności