Wianki – Święto Muzyki w pełnej odsłonie!

Wianki – Święto Muzyki w pełnej odsłonie!

Krakowskie Granie, Klubowa Noc, Unsound Silent Disco, BulwAr(t) Sztuki, muzyczne warsztaty dla dzieci, norweski chór, koncert na wodzie oraz 3 balony i 100 syren – przedstawiamy kolejne atrakcje Święta Muzyki, które już niebawem zawładnie Krakowem.

reklama

Nie tylko Scena Międzypokoleniowa, Krakowska, Hard Rock Cafe Kraków czy Spragnionych Lata rozśpiewają mieszkańców Krakowa 25 czerwca. W ostatnią sobotę czerwca całe miasto będzie żyło muzyką! „Krakowskie Granie, Klubowa Noc i Bulwar(t) Sztuki to tylko trzy przykłady współpracy z krakowskim środowiskiem muzycznym przy tegorocznej edycji Wianków”- mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Ale atrakcji będzie o wiele więcej! Jest jeszcze Unsound Silent Disco, Wodna Masa Krytyczna, czy »Koncert na 3 balony i 100 syren«. Nie zapomnieliśmy też o dzieciach, dla których zaplanowane zostały wspaniałe warsztaty” – dodaje.

reklama

Na najmłodszych rzeczywiście czeka wiele atrakcji. Świętowanie 25 czerwca rozpocznie się już o 12.00. Wtedy przy Powiślu 11 odbędą się warsztaty „Hecna kraina hałasów”, gdzie przy wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku, odpadów i dźwiękowych nagrań terenowych dzieci udowodnią, że twórczość nie jest domeną wyłącznie profesjonalistów.

Wianki rozśpiewają również Nową Hutę przy pomocy najmłodszych melomanów. Klub Kombinator wraca nad zalew Nowohucki – BulwAr(t) Sztuki to miejsce, gdzie w południe warsztaty dla dzieci „Cuda Wianki” nauczą jak odświętnie udekorować stroje wiankami. Następnie o 15.00 Grupa Teatralna „Wytwórnia Bajek” wystawi spektakl „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, który przedstawi postać lekarza, który ogromną miłością darzy wszystkie zwierzęta.  Po tym przedstawieniu Maria Pomianowska z przyjaciółmi rozpocznie o 20:00 koncert „Z Kolbergiem przez Afrykę i Azję”, w trakcie którego połączymy polską muzykę ludową z regionalnymi melodiami i rytmami wybranych krajów Afryki i Azji.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które będą towarzyszyć głównym scenom Wianków. W ramach piątej jubileuszowej Wodnej Masy Krytycznej, Capella Cracoviensis o 16.00 da koncert „Muzyka na wodzie” w pobliżu Mostu Dębnickiego, a chór norweski SK’Øyeren zaśpiewa w Barbakanie punktualnie o 17.00.

Krakowskie Granie w tym roku powróci na Kazimierz. Współpraca z Alchemią, Kolorami, Kolektywem i Świetlicą zaowocuje występami intuicyjnej Krakow Improvisers Orchestra, songwriterskiego Fertile Hump, folkowych PoPieronie, elektronicznego Hatti Vatti i gitarowego Raphaela Roginskiego. Ten ostatni jest głęboko związany z kulturą żydowską, więc pasuje idealnie do koncertu na dachu Okrąglaka na Kazimierzu. Niezwykle interesująco będzie też w Betelu, który zaprasza na świętowanie z Bartkiem Kujawskim oraz zespołem Mazut. 

Najbardziej nietypowym wydarzeniem tegorocznych Wianków – Święta Muzyki jest „Koncert na 3 balony i 100 syren” niemieckiego artysty Christofa Schlägera. Koncert odbędzie się z okazji 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i jest wspólną inicjatywą Goethe-Institut, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum/Festiwalu Audio Art. Wykonawcy Christof Schläger i Marjon Smit zaczarują mieszkańców Krakowa, którzy będą na Bulwarze Wołyńskim o godzinie 21.00.

Niewiele później, bo już o 22.30, niebo kolorami pomalują sztuczne ognie podczas spektakularnego widowiska pirotechnicznego, które co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

To nie jedyna nocna aktywność! Na Wiankach odbędzie się równie wystrzałowe Unsound Silent Disco. Symultanicznie zagrają, ceniona chyba już na całym świecie, Olivia oraz Chino, który nigdy nie zawodzi w trackie swoich występów. Po nich fale w nadajnikach przejmą Awesome Tapes from Africa, który zagra z kaset magnetofonowych pochodzących z Afryki. Na drugim paśmie w tym czasie królować będzie Eomac ze swoim techno. 

Gdy Unsound Silent Disco zakończy nadawanie sygnału do słuchawek uczestników wydarzenia, Klubowa Noc będzie wciąż w pełni! W Prozak 2.0 będzie już po występach SH Jack’a i Meg, a Zein i Novika z Mr Lex’em będą dopiero zwalniać scenę dla Leeway’a i Discox’a. W Bombie na placu Szczepańskim Lutto Lento będzie oddawać scenę K-Magic’owi. Obaj zagrają dla publiki rozgrzanej przez DJ SZy. W Pasażu na scenę będzie wchodzić Huges, przed którym zagrają Tamil i krakowska formacja Sibiga. Szpitalna 1, gdzie przygotowano mocną ofertę muzyki elektronicznej tworzonej na żywo, będzie właśnie oklaskiwać występ Vield, którzy oddadzą scenę RMS. Przed nimi wystąpi natomiast Piotr Figiel.

Wianki – Święto Muzyki w 2016 roku prezentują się naprawdę interesująco. Miasto Kraków, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z partnerami przygotowali dla mieszkańców miasta ofertę tak różnorodną, że nawet najbardziej wybredny słuchacz będzie zmuszony do trudnych wyborów pomiędzy wspaniałymi koncertami. Wszystkie wydarzenia w ramach Wianków – Święta Muzyki tradycyjnie są bezpłatne.

Nie zabraknie też corocznego konkursu na najpiękniejszy wianek, o którym więcej informacji już wkrótce.

Pełny, szczegółowy program dostępny jest na stronie www.wianki.krakow.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności