
W najbliższą sobotę (4 czerwca) ruszą prace przy zakładaniu Ogrodu Społecznego Prądnika Białego. Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w urządzaniu Skweru im. Insurekcji Kościuszkowskiej, położonego obok Dworku Białoprądnickego (ul. Papiernicza 2). Na uczestników czekają sadzonki pięknie kwitnących roślin ufundowane przez firmę Ogród Niemczewskich. Zbiórka o godz. 10.00.
Dla przypomnienia:
Projekt Ogród Społeczny Prądnika Białego ma na celu stworzenie ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni na Skwerze im. Insurekcji Kościuszkowskiej. Powstanie ogrodu, oprócz stworzenia strefy ekologicznej, umożliwi integrację społeczności lokalnej – teren „od A do Z” będzie urządzony przy udziale mieszkańców. W ramach akcji odbyły się już konsultacje społeczne i warsztaty permakultury (w skrócie: ekologii zrównoważonego ogrodu) prowadzone przez Bena Lazara. Dzięki temu powstała koncepcja ogrodu, w którym wytyczone są ścieżki i zaplanowane nasadzenia oraz elementy małej architektury. Zgodnie z życzeniami, będą rosły tam m.in. fiołki, róże, lawenda, kocimiętka.
Po warsztatach i konsultacjach przyszedł czas na realizację pomysłu w terenie. Prace przy zakładaniu enklawy obejmą trzy soboty: 4,11 i 18 czerwca, w godz. 10.00 – 15.00. Przyda się każda para rąk: w ruch pójdą grabie, łopaty, taczki oraz inne narzędzia. Uczestnicy akcji będą przygotowywać grunt do sadzenia roślin, dzielić teren na segmenty, wytyczać elementy małej architektury.
Inauguracja ogrodu połączona z rodzinnym piknikiem odbędzie się 25 czerwca o godz. 17.00. W ramach tego wydarzenia odbędą się m.in.: zabawy na wolnym powietrzu i koncert zespołu Ethno Garden. Wstęp wolny.
Relacja z przebiegu projektu: https://www.facebook.com/stowarzyszenieNaRzeczDworkuBialopradnickiego
Organizator projektu: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego
Partnerzy: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Fundacja Głos Serca, Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały, Biuro Inicjatyw Społecznych, FIO Małopolska Lokalnie, Ogród Niemczewskich, Margan Ogrody.
Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) Województwa Małopolskiego.