Piknik Bzzzy – policzmy razem zapylające owady

Miejsce na piknik zostało wybrane nieprzypadkowo – jesienią mieszkańcy Krakowa (w tym wolontariusze Greenpeace) w Ogrodzie Społecznym Krzemionki posiali łąkę kwietną dla zapylaczy. Tym razem chodzi o dużo więcej! Piknik ma zachęcić do obserwowania pszczół i przesyłania ich zdjęć do naukowców przez stronę Monitoringpszczol.pl. W ten sposób – zgodnie z zasadami nauki obywatelskiej – Greenpeace przeprowadza badanie, które pozwoli przyjrzeć się kondycji owadów zapylających w naszym kraju. Wielki Spis Zapylaczy jest realizowany dzięki akcji Adoptuj Pszczołę.

W sobotę krakowianie dowiedzą się, w jaki sposób obserwować dzikie zapylacze oraz gdzie przesyłać zdobyte informacje. Te umiejętności będzie można wykorzystać już podczas pikniku. Nie zabraknie też atrakcji dla uczestników w każdym wieku, takich jak prelekcje czy warsztaty budowania domów dla zapylaczy. Warto zabrać koc i wegetariańskie/wegańskie przysmaki oraz produkty na grilla, a także aparat fotograficzny lub smartfon, które posłużą do robienia zdjęć pszczołom i zapylaczom w ogrodzie. Biorąc udział w tym rodzinnym święcie można połączyć dobrą zabawę i działania na rzecz zwiększenia wiedzy na temat owadów.

– Wiedza na temat sytuacji pszczół jest podstawą do tego, by właściwie je chronić. Niestety w Polsce brakuje badań nad sytuacją owadów zapylających, w szczególności tych dziko żyjących. Dlatego Greenpeace rozpoczął realizację Wielkiego Spisu Zapylaczy, którego wyniki posłużą do opracowania skutecznych planów ochrony tych pożytecznych owadów w naszym kraju – powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Wielki Spis Zapylaczy to innowacyjny projekt, który łączy w sobie zaangażowanie naukowców, organizacji pozarządowych i tysięcy Polek i Polaków.

Więcej informacji na www.adoptujpszczole.pl

Zapraszamy od 13:00 do 18:00

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności