Nadciąga FestGranie

Nadciąga FestGranie

Tego nie możecie przegapić! 1 lipca (piątek) rusza trzecia edycja FestGrania – cyklu koncertów muzycznych indywidualności, o których na pewno będzie głośno. W lipcowe i sierpniowe piątki o godz. 20.00 na plenerowej scenie Dworku usłyszycie fuzję świeżych i zaskakujących brzmień, m.in.: rocka, chilloutu, elektroniki, jazzu, bluesa, folku i wielu innych gatunków muzyki. Wystąpią: Manchiz, Chill Emotion, Hard Times, Salk, Lord Bemol, Levi, The Fuse oraz Rycerzyki. Póki artyści nie wypłynęli na szerokie wody, łapcie u nas ich koncerty za darmo!

1 lipca – Manchiz 
Konkretna dawka szeroko pojętego rocka z wpływami złotej ery grunge’u. Dodatkowe, różnorodne inspiracje każdego z członków zespołu tworzą mieszankę wybuchową, co zespół udowadnia na koncertach. Manchiz powstał w 2014 roku, a tworzą go muzycy pochodzący z Bielska-Białej. 
Skład: Luca Libera – wokal; Bartłomiej ”Slejer” Waluś – gitara; Paweł ”Olek” Olearczyk – perkusja; Robert ”Fucek” Gruca – bas.

8 lipca – Chill Emotion
Krakowski zespół tworzący i wykonujący muzykę z pogranicza chilloutu, elektroniki i jazzu. Formacja powstała w 2013 roku w jej stałym składzie znajduje się sześciu krakowskich muzyków. Grupa ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo w konkursie portalu interia.pl i muzzo.pl, koncert na krakowskim Rynku Głównym w ramach WOŚP, zwycięstwo w konkursie Krakowskiej Sceny Muzycznej na support przed Wojtek Mazolewski Quintet, nagrodę specjalną na Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu, finał festiwalu Synestezje oraz nominację do nagrody SuperScyzoryk. Zwieńczeniem pracy zespołu jest wydana pod koniec 2014 roku płyta. W ostatnim czasie zespół zmienił kierunek swoich zainteresowań na tworzenie utworów w języku polskim. Zapowiedzią tej zmiany jest pierwszy polski singiel z teledyskiem – „Przewijam miasto”.
Skład: Adrianna Szeląg – wokal; Łukasz Szczygieł – gitary; Ryszard Święch – instrumenty klawiszowe; Piotr Wojnarowski – gitara basowa; Piotr Bryk – perkusja; Michał Bukalski – saksofon.

15 lipca – Hard Times
Trzech muzycznych gentlemanów grających trochę bluesa i folku, nieco na smutno o miłości i odrobinę wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, które pełne są szorstkiej, męskiej liryki i ściskają za gardło lub porywają do tańca. Hard Times są zapraszani na międzynarodowe festiwale, bo nikt wcześniej nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą. Pomimo tej stylistycznej niejednoznaczności muzycy rokrocznie są wyróżniani w ankietach czasopisma Twój Blues jak i bluesonline.pl. 

Jeśli to Was jeszcze nie przekonuje, przeczytajcie jak zespół podsumował Wojciech Mann:
„Proszę Państwa, mówię to jako rekomendację – spodobało mi się to bardzo, spodobała mi się muzyka, bo ja w ogóle lubię bluesa, spodobał mi się wokal, spodobały mi się piosenki. Pomyślałem – zaproszę tych młodych ludzi do studia… ” (Wojciech Mann, „Kocham to, co lubię”, TVP2) 

Skład: Piotr Grząślewicz – gitara, irish bouzouki; Łukasz Wiśniewski – śpiew, harmonijka, ukulele, irish bouzouki; Marcin Hilarowicz – gitara, cajon.

22 lipca – Salk
Formacja Salk udowadnia, że polska piosenka jest dobrą piosenką.  Zespół zaistniał w pokoju i to dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów. Głos Marceli Rybskiej, który możecie usłyszeć w singlu ,,Matronika” nagrano w kredensie stojącym także w owym pokoju. Znaleźć w nim możecie ponadto ukulele, pianino i gitarę – wszystko należące do Marceli, bo ona lubi grać. 
Drugi pokój zamieszkuje Michał ”Mamut” Sarapata, basista i producent, a pokój dzieli z dwoma basami. Wieczory spędza z kubkiem kawy, w towarzystwie uspokajających szmerów macbooka, zawsze w gustownych skarpetkach.
Mateusz ,,Majster” Sarapata to właściciel trzeciego pokoju, gdzie perkusjonalia i elektronika próbują po ludzku się dogadać. Uwaga: w szafie trzyma upchnięte dźwięki lasu, kosmiczne mewy i dzwoneczki na szczególne okazje.
Ostatni pokój wypełnia dźwięk maszyny do pisania, a na jednym z klawiszy siedzi Kamil Kwidziński, nieustannie szukający słowa, by opisać tę latarnię morską, którą widzi przez otwarte okno.

5 sierpnia – Lord Bemol
Propozycja nietypowa – czysto muzyczna, czysto koncertowa, choć stworzona na bazie sztuki. To taki koncept – koncert. Fabularna, mityczna opowieść muzyczna. Bez teatru. Po polsku.
Lord Bemol to nazwa zespołu i tytuł koncertu rodzeństwa – Zuzanny i Antonisa Skoliasów. To muzyczna odyseja inspirowana biografią i twórczością ich ojca – Jorgosa Skoliasa – wokalisty jazzowego greckiego pochodzenia. Tekst LORDA BEMOLA oparty jest na sztuce Mateusza Pakuły. Rodzeństwo Skoliasów ma na swoim koncie kilka produkcji teatralnych. Współpracują z Pakułą, komponując muzykę do scenicznych i radiowych realizacji jego dramatów. 
Premierowy koncert LORDA BEMOLA został zrealizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie, w grudniu 2015. Materiał powstał dzięki Stypendium Twórczemu Miasta Krakowa.
Skład: Zuzanna Skolias – wokal, klawisze;Mateusz Szczypka – gitara; Nakon – gitara; Miłosz Skwirut – bas; Antonis Skolias – perkusja;
Muzyka: Zuzanna Skolias, Antonis Skolias;
Teksty: Mateusz Pakuła; 
Koncepcja wizualna: Justyna Elminowska

12 sierpnia – Levi
Członkowie formacji poznali się nietypowo, bo na jednym z muzycznych portali internetowych. Wspólnym mianownikiem, który ich połączył, był Kraków i blues. Oprócz bluesa można usłyszeć również elementy soulu, funku, jazzu i gospel. 
Levi zadebiutował we wrześniu 2013 r. na Galicja Blues Festival. Ich pierwszy występ okazał się  ogromnym sukcesem, gdyż zwyciężyli we wszystkich kategoriach, a także otrzymali zaproszenie na prestiżowy festiwal Sziget w Budapeszcie.
W 2015 roku powstała ich pierwsza debiutancka płyta „LEVI”. Utwory na krążku to autorskie kompozycje członków zespołu – blues mieszający się z soulem, a czasem jazz czy gospel – jako wypadkowa upodobań muzycznych członków formacji. Po roku przyszedł czas na drugą płytę zespołu – „Odcienie”.  Bardziej dojrzałą i przemyślaną, oscylującą pomiędzy bluesem, soulem i odrobiną orientu.
Mówią o sobie, że najważniejsze dla nich to być prawdziwym. Starają się też być dobrymi kumplami, przyjaciółmi. I wierzą, że najlepsze dopiero przed nimi. 

Nagrody i wyróżnienia: 
Laureat X edycji „Galicja Blues Festival” we wszystkich kategoriach (2013); Laureat II edycji Pulavian Blues Festival (2014); Laureat Festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim (2014); Laureat Festiwalu „Blues nad Bobrem” (2014); Reprezentant Polski (scena bluesowa) na jednym z największych festiwali muzycznych w Europie – Sziget w Budapeszcie (2014); Laureat V edycji „Imielin Blues Festival” (2014)
Po roku działalności zespół został wyróżniony w rankingu Blues Top 2013 kwartalnika „Twój blues” na 20 miejscu w Polsce w kategorii „Odkrycie Roku”.
W 2016 roku formacja wystąpiła w Must Be The Music otrzymując bardzo przychylne oceny jury. 
Skład: 
Ewa Novel – wokal 
Niesamowita barwa głosu i taki sam temperament sprawiają, że każdy koncert z jej udziałem to spore wydarzenie. Śpiewała od najmłodszych lat. Jak ryba w wodzie czuje się w repertuarze jazzowym i bluesowym, nie zapominając również o innych gatunkach – poezji śpiewanej, a nawet musicalach.
Bartek Łuczyński – harmonijka 
Amator instrumentów dmuchanych, dwusuwów i dwunastotaktowców. Etatowy zwycięzca konkursów na najlepszego instrumentalistę, choć złośliwi twierdzą, że zawdzięcza to głównie dosyć wyrazistemu kolorowi czupryny. Faktem jest, że Bartek gra i to gra dobrze. Poza tym to „dusza-człowiek”. 
Grzegorz Skoczylas – gitara
Filozof, radiowiec, dziennikarz i jeden z dwóch okularników w Levi. Poza tym gra na gitarze. Kolekcjoner instrumentów akustycznych i elektrycznych. Ulubiony gitarzysta – John Scofield. Ulubiony wokalista – John Scofield. Wszystko ulubione – John Scofield. Gdyby ktoś chciał mu zrobić prezent, to Grześ czeka na kolejną fajną gitarę do kolekcji bo wciąż mu mało.
Tomasz Budek – bas
Ostoja spokoju, oaza dobroci. Mówi nie dużo, a jak mówi to zacnie. Ma fajny bas, na którym fajnie gra. Chodził sobie tu i tam, aż tu nagle wpadł w sidła Levych. Mówi, że mu z tym dobrze.
Adam Leśniak – perkusja

19 sierpnia – The Fuse
Zespół The Fuse to tygiel stylów muzycznych i różnych wrażliwości oraz cała masa dobrej energii. To muzyka ciężka do zaszufladkowania, ale spięta w całość osobistymi tekstami i ciepłym głosem wokalistki Agnieszki Sieńkowskiej oraz wpadającymi w ucho melodiami klawiszowca Marcina Młynarczyka, przyprawiona pulsującym rytmem oraz szczyptą elektroniki. Stanowią wyjątkowe połączenie pozornych sprzeczności: doświadczenia i młodzieńczego zapału, chilloutu i pulsującej energii, a wreszcie oldschoolu i intrygującej elektroniki. Wszystko zespojone niekończącymi się pokładami pasji oraz magnetycznym groovem.
Muzyka zespołu to szeroko pojęte okolice funku, soulu i chillout-u. Formacja stawia głównie na własne kompozycje, ale w repertuarze posiada także covery twórców takich jak The Meters, Aloe Blacc czy Lenny Kravitz.
The Fuse nie brakuje doświadczenia scenicznego – współpracowali i współpracują z takimi wykonawcami jak Gienek Loska Band, Harmonijkowy Atak, Marcin Świetlicki, Michał Zabłocki, czy Projekt Tajny Detektyw. Mają na swoim koncie m.in.: support dla Meli Koteluk na Juwenaliach AGH w 2015 roku, udział w finale festiwalu „Synestezje” 2015,występ w festiwalu „Tak Brzmi Miasto” 2014,wydanie dwóch albumów EP: „The Fuse” oraz „Try It On”.
Motto zespołu brzmi: Co groove złączył człowiek niech nie rozdziela! 
Skład: Agnieszka Sieńkowska – wokal; Grzegorz Kosowski – gitara; Aleksander Sroka – bas; Kacper Matuszewski – bębny; Marcin Młynarczyk – klawisze.

26 sierpnia – Rycerzyki
Krakowski sekstet grający alternatywny, melodyjny pop. Zdejmują przypiętą im przez krytykę łatkę “najlepszego polskiego zespołu bez płyty”. Ich debiutancki album ukazał się nakładem muzycznego kolektywu Stajnia Sobieski i ma szansę sporo zamieszać w polskim alternatywnym popie.
Należą do kolektywu Stajnia Sobieski, w którym salę prób i instrumenty dzielą m.in. zespół Die Flöte i Kaseciarz. Opublikowana w 2012 roku pierwsza piosenkowa próba Rycerzyków „Mating Season” wywołała niemałe zamieszanie wśród niezależnych krytyków muzycznych. Kolejne utwory „Rimemba” i „Hounds” (z towarzyszącym mu teledyskiem autorstwa Oli Graczyk) rozbudziły oczekiwania związane z płytą. „To może być debiut roku” –  wieścił katowicki OFF Festival, który gościł Rycerzyki na głównej scenie jubileuszowej edycji wydarzenia. Za sobą mają także występ na poznańskim festiwalu Spring Break. We wrześniu 2015 roku ukazał się długo oczekiwany album zatytułowany po prostu „Rycerzyki”, zawierający m.in. utwory „Lotta” i „Ławice”.
Skład:  Gosia Zielińska  – wokal; Karol Jadach  – gitara;  Maciek Pitala  – gitara; Michał Mierzwa – klawisze,  Antonis Skolias  – perkusja i Aleksander Margasiński  – bas i produkcja.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności