Huczne Święto Muzyki już w sobotę!

Huczne Święto Muzyki już w sobotę!

Wianki-Święto Muzyki rozśpiewają Kraków już w najbliższy weekend. Sześć scen i cały szereg dodatkowych atrakcji dostarczą mieszkańcom Krakowa i turystom mnóstwo niezapomnianych wrażeń! Miasto Kraków, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają do wspólnego świętowania!

Już w samo południe uczestnicy mogą odwiedzić Powiśle 11 i Bulwar(t) Sztuki nad Zalewem Nowohuckim, gdzie o 12.00 rozpoczną się pierwsze wydarzenia w ramach Wianków. Świętowanie potrwa aż do białego rana. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie tradycyjne, a przede wszystkim efektowne widowisko pirotechniczne. O 22.30 ponad dwie tony fajerwerków rozświetli krakowskie niebo w spektakularnym spektaklu. 

Bulwar(t) Sztuki nad Zalewem Nowohuckim i Powiśle 11 to zaledwie dwie z wielu lokalizacji, gdzie będzie można usłyszeć muzykę graną na żywo. Na Rynku Głównym i w jego najbliższym otoczeniu staną 3 sceny – Międzypokoleniowa, Krakowska oraz Hard Rock Cafe Kraków.  Wystąpią na nich znakomici artyści – Grzegorz Turnau, Dawid Podsiadło, Natalia Przybysz, The Dumplings, Fisz Emade Tworzywo, Świetliki czy Stanisława Celińska z Zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko, ale to nie wszystko! W Barbakanie zaśpiewa norweski chór SK’Øyeren, a w pobliżu Sukiennic artyści Unsound Silent Disco zagrają dla mieszkańców Krakowa. Klubowa Noc pozwoli stracić resztki sił na parkietach Prozaka 2.0, Pasażu, Bomby, Betelu i Szpitalnej 1 – klubów zaangażowanych w wydarzenie. 

Wspomniany wcześniej Bulwar(t) Sztuki, przygotowany wspólnie z Klubem Kombinator i Teatrem Łaźnia Nowa, także będzie długo aktywny. O 20.00 rozpocznie się tam koncert Marii Pomianowskiej z przyjaciółmi, który będzie poprzedzony spektaklem i warsztatami dla dzieci.

Głodnych wyjątkowych wrażeń z pewnością przyciągnie scena Spragnieni Lata, na której wystąpią Maja Koman oraz zespół Spragnionych Lata. Tymona Tymański, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Krzysztof Zalewski wraz muzykami The Transistors zmierzą się z legendą – piosenkami The Beatles z kultowego „The White Album”. Fani Krzysztofa Zalewskiego jednak nie będą mogli usłyszeć go solo, ale wspólny koncert z gwiazdorskim zespołem Spragnionych Lata z pewnością dostarczy niezapomnianych emocji.

Scena Spragnieni Lata stanie w pobliżu Wisły, zaś rzeka będzie metaforyczną estradą dla wielu wiankowych występów. Nad nią zaśpiewa Capella Cracoviensis, która da koncert na Moście Dębnickim w ramach Wodnej Masy Krytycznej. Natomiast Christof Schläger zagra „Koncert na 3 balony i 100 syren” w ramach Festiwalu Audio Art na Bulwarze Wołyńskim. Niech nikogo nie zdziwią więc odgłosy alarmowych syren, które będzie można usłyszeć po godzinie 21.00 (są one elementem performatywnej sztuki audiowizualnej, zaplanowanej podczas tego wydarzenia).

Nieco dalej od Wisły, na Kazimierzu, Alchemia, Kolory Kolektyw i Świetlica przyłączyły się do świętowania z „Krakowskim Graniem”. Na dachu Okrąglaka na Placu Nowym zagrają Krakow Improvisers Orchestra, Fertile Hump, PoPieronie, Hatti Vatti i Raphael Roginski, którzy tworzą różne nurty muzyczne. Ich wspólnym mianownikiem jest wysoki poziom artystyczny i muzyczny. 

Wianki – Święto Muzyki już w najbliższą sobotę! Wszystkie wydarzenia w ramach Wianków – Święta Muzyki tradycyjnie są bezpłatne. Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają wszystkich gorąco!

Dokładny program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej www.wianki.eu. Zachęcamy też do śledzenia fanpage’a Wianków www.facebook.com/Wianki.

Świętowanie będzie łączyć się ze zmianami w krakowskiej komunikacji. W bezpośrednim sąsiedztwie Bulwarów Wiślanych wystąpią utrudnienia w ruchu. Zaplanowano także zmiany w komunikacji miejskiej – po zakończeniu pokazu sztucznych ogni od godz. 22.30 dodatkowe autobusy i tramwaje rozwiozą uczestników wydarzenia do domów. Od godzin popołudniowych mogą wystąpić wyłączenia ruchu kołowego w rejonie ulicy Powiśle. Bezpośrednio przed pokazem sztucznych ogni możliwe są dodatkowe wyłączenia w tunelu pod Rondem Grunwaldzkim oraz na ulicy Konopnickiej w kierunku DH Jubilat.

Od około godziny 22.00 linie tramwajowe 1 i 2 będą kierowane na trasy objazdowe odpowiednio od Filharmonii i Teatru Bagatela ulicami: Straszewskiego, Piłsudskiego, aleją 3 Maja do Cichego Kącika. Nieczynne dla tych linii będą przystanki: Jubilat, Komorowskiego i Salwator. W związku z wyłączeniem ruchu tramwajowego do Salwatora, od około godziny 22.00 zostaną wydłużone linie aglomeracyjne: 209, 229, 239, 249, 259 i 269 do przystanku Cracovia Stadion ulicami: Kościuszki, Lelewela-Borelowskiego, Dunin-Wąsowicza, Kałuży. Powrót: al. Focha, al. Krasińskiego, Kościuszki. W celu zapewnienia odwozu uczestników Wianków – Święta Muzyki zostaną zrealizowane dodatkowe kursy linii: 1, 6, 8, 13, 18, 22, 52, 70, 144, 164, 173, 179, 184, 194 i 503 z przystanków Jubilat, Filharmonia, Wawel i Centrum Kongresowe (odpowiednio dla danej linii).
 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności