Zapraszamy na tradycyjny Pochód Lajkonika

Zapraszamy na tradycyjny Pochód Lajkonika

W 2016 roku tradycyjny pochód Lajkonika, zwanego też konikiem zwierzynieckim, odbędzie się 2 czerwca. Przebieg głównych obrzędów nie zostanie zmieniony. Orszak przemierzy tradycyjną trasę z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, następnie odwiedzając Klasztor Sióstr Norbertanek i przez ulice Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską, Grodzką dotrze na Rynek Główny. Tam o godzinie 19 nastąpi finał zabawy i wręczenie orszakowi tradycyjnego „haraczu” przez Prezydenta Miasta Krakowa w imieniu wszystkich mieszkańców.

reklama

Obok wspaniałych harców samego Lajkonika (w tej roli niezrównany od 29 lat Zbigniew Glonek) będzie można po raz pierwszy zobaczyć tańczących włóczków z jego świty. W formie tańca odtworzona zostanie legendarna bitwa krakowskich flisaków z Tatarami. Swoją rolę w tym tanecznym starciu odegrają również dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Nowa oprawa widowiska powstaje dzięki wspólnym wysiłkom Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Warto też przypomnieć, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, właśnie w oktawę Bożego Ciała. I tylko wtedy uderzenie jego buławą na prawdę przynosi szczęście.

reklama

Niematerialne Dziedzictwo Miasta

W myśl Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w 2007 roku nastąpiła zmiana w definicji muzeum wprowadzona przez ICOM UNESCO. Głosi ona, że jednym z zadań tej instytucji jest gromadzenie i ochrona dóbr dziedzictwa kulturowego o charakterze niematerialnym. Z tej okazji w dniach 31 maja i 1 czerwca odbędzie się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Niematerialne Dziedzictwo Miasta. Muzealizacja, ochrona, edukacja”. Jest to pierwsza w Polsce konferencja poruszająca taką tematykę.

Do udziału zostali zaproszeni muzealnicy, muzeolodzy i interpretatorzy dziedzictwa z Polski i z zagranicy: ze Słowenii, Chorwacji, Ukrainy, Białorusi, Szwajcarii, Rosji, Belgii. Wystąpienia zostały podzielone na siedem sesji tematycznych odnoszących się do identyfikacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jego dokumentacji, inwentaryzacji, ochrony i gromadzenia w muzeach. 

Fot:Tomasz Kalarus, Andrzej Janikowski

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności