Podróżuj z rowerem pociągami PKP Intercity!

Podróżuj z rowerem pociągami PKP Intercity!

Sezon wiosenny i letni to dobry moment na weekendowe wypady poza miasto. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się wyprawy rowerowe. Planując podróż z jednośladem, warto wybrać przejazd pociągiem PKP Intercity. Od czasu wdrożenia oferty na sezon 2015/2016 przewoźnik sprzedał ponad 5 tys. biletów na rower.

Jazda na rowerze to popularna wśród Polaków forma aktywnego spędzania wolnego czasu. Z roku na rok przybywa ścieżek i szlaków rowerowych, a dzięki kolei, wyprawy na jednośladzie nie muszą ograniczać się tylko do okolic miejsca zamieszkania. W pierwszym kwartale tego roku PKP Intercity sprzedało ponad 5 tys. biletów na rower.  Do tej pory cykliści najchętniej wybierali takie trasy jak: Kraków – Warszawa, Trójmiasto – Warszawa czy Łódź – Warszawa.

Gdzie ustawić rower w pociągu?

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w wyznaczonych do tego miejscach:

  •  w każdym pociągu kategorii Express InterCity Premium obsługiwanymi pojazdami Pendolino znajdują się 4 stojaki na rowery,

  •   w pociągach kategorii Express InterCity jest do tego przeznaczona specjalna przestrzeń w wagonach 2. klasy,

  •  w pociągach kategorii InterCity kursują pojazdy FLIRT3 oraz PesaDART,
    w których do dyspozycji pasażerów jest 6 stojaków na rowery. Natomiast w pociągach zestawionych z wagonów znajdują się wieszaki w specjalnie dostosowanych wagonach.

  •  w składach Twoich Linii Kolejowych można umieścić rowery w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu.

Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy pociąg jest dostosowany do przewozu jednośladów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl.

Ile kosztuje podróż z rowerem?

Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Bilet na przewóz pociągiem EIC, IC i TLK można kupić przez internet, w kasie biletowej lub u konduktora niezwłocznie po wejściu do składu. Bilet na przewóz roweru pociągiem EIP można nabyć wyłącznie w okienku kasowym. Za wydanie biletu w pociągu u konduktora pobiera się dodatkową opłatę w wysokości 10 zł. Warto pamiętać, że bezpłatnie przewieziemy rower złożony i umieszczony w pokrowcu (jako bagaż podręczny). 

Inwestycje w tabor z myślą o rowerzystach

PKP Intercity kupując nowe pociągi lub modernizując wagony dostosowuje je do potrzeb różnych grup, w tym rowerzystów. We wszystkich ostatnio zrealizowanych projektach znalazło się miejsce na stojaki dla rowerów. To jednak nie koniec inwestycji poprawiających komfort podróży cyklistów. W kolejnych latach przewoźnik planuje wydać ponad miliard złotych na m.in. modernizację wagonów. Przygotowując projekt  PKP Intercity zaprosiło do współpracy osoby związane z branżą rowerową. Podczas konsultacji zapoznano się z ich opiniami na temat rozwiązań już dziś stosowanych w pociągach, jak i udogodnień, które mogłyby pojawić się w nich w przyszłości. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności