Literacki Dzień Dziecka w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Literacki Dzień Dziecka w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Literacki Dzień Dziecka w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

reklama

Spacery Literackie, warsztaty z robotyki i maraton czytania bajek. Tak Kraków Miasto Literatury UNESCO świętuje Dzień Dziecka. Specjalnie dla dzieciaków zaplanowano bogaty program literackich wydarzeń. Już w najbliższą sobotę, serdecznie zapraszamy na spacer śladem Baltazara Gąbki oraz warsztaty z robotyki pod patronatem Stanisława Lema. W tym roku mamy szczególny pretekst do wspominania autora klasycznej krakowskiej bajki – obchodzimy stulecie urodzin Stanisława Pagaczewskiego. Warsztaty z kolei zorganizowane zostaną w ramach Festiwalu Nauki, którego tegorocznym patronem jest Stanisław Lem. Dodatkowo w programie „Noc Baśni w Księgarni Pod Globusem”, konkursy literackie oraz Maraton Czytania Bajek. Zapraszamy!          

reklama

Harmonogram wydarzeń:

28 maja (sobota) o godz. 10.00 i 11.45 – Warsztaty z robotyki pod patronatem Stanisława Lema 

Za dwadzieścia lat łatwiej będzie na ulicy natknąć się na robota niż kiosk, a inteligentne maszyny całkowicie zmienią sposób w jaki żyjemy. Warto więc się z nimi zaznajomić póki czas. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku szkolnym na lemowskie warsztaty z robotyki. Będzie można dowiedzieć się jak zabrać się za budowanie własnej maszyny, który może zastąpić nas w codziennych obowiązkach, a także  dowiedzieć się co o przyszłości zdominowanej przez roboty pisał Lem i jak będzie wyglądał świat, którym rządzą maszyny. Na bezpłatne warsztaty zapisywać się można pod adresem: kontakt@miastoliteratury.pl

28 maja (sobota) – Spacer szlakiem Baltazara Gąbki 

Szlak Baltazara Gąbki dedykowany jest nie tylko dzieciom. Każdy z uczestników będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska. Na spacer można zapisać się pod adresem: spacery@miastoliteratury.pl

1 czerwca (środa) o godz. 18.00 i 20.00 – Noc baśni w „Księgarni pod Globusem” 

Dobro zostaje nagrodzone a zło ukarane. Mądrość panuje nad głupotą, piękno nad brzydotą. A jeśli tym zasadom grozi zachwianie, na scenie pojawiają się moce nadprzyrodzone i fabuła wraca na właściwe tory. Baśnie – uwodzą, koją i inspirują. 1 czerwca od 18:00 zapraszamy na warsztaty dla dzieci. Aktorzy zinterpretują dla dzieci baśń hinduską – w hinduskich opowieściach gatunek baśni ma swoje korzenie – oraz baśń polską – znaną bardziej w wersji wierszowanej historię pana Twardowskiego, która zostanie przedstawiona w tych dwóch odsłonach. Od 20:00 podczas debaty  „Tylko dla dorosłych – drugie dno baśni” jej uczestnicy porozmawiają o tej warstwie utworów, które nie są przeznaczone dla dzieci – erotyce, okrucieństwie, czarnej magii. 

4 czerwca (sobota) o godz. 10.00 – 14.00 – Maraton Czytania Bajek Pod Szesnastką 

Z okazji oficjalnego otwarcia Księgarni Pod Szesnastką zapraszamy małych i dużych fanów bajek na Maraton czytania bajek. Będziemy czytać bajki od 10:00 do 14:00 – przerwy są dozwolone jedynie na rozmowy ze słuchaczami, rysowanie, ewentualnie wycinanie czegoś. Oprócz czytania przez cały czas trwania maratonu dzieci będą mogły bawić się kinetycznym piaskiem i zabawkami Playmais, a także wziąć udziału w warsztatach artystycznych – kredek, plasteliny i kolorowego papieru nie zabraknie! Wydarzenie odbędzie się w księgarni przy al. Daszyńskiego 16.

Konkursy na FB

Polecamy również w dniu 1 czerwca śledzić facebookowy profil Krakow City of Literature. Przez cały dzień będą pojawiać się konkursy, w których ci którzy wykażą się wiedzą i refleksem wygrają atrakcyjne książki.

Więcej: www.miastoliteratury.pl 

Foto: Weronika Pokojska
 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności