Krakowski Festiwal Filmowy za darmo

Już po raz 56. krakowskie kina wypełnią się publicznością spragnioną fascynujących dokumentalnych opowieści ze świata, intrygujących krótkich form filmowych, muzycznych obrazów, najnowszych dzieł znanych twórców, porywających dzieł klasyków i zachwycających formą i treścią animacji. KFF to jednak nie tylko oblegane przez widzów projekcje filmów konkursowych, ale także rozbudowany program wydarzeń towarzyszących i sekcji specjalnych, które w tym roku dostępne są bezpłatnie.

Każdego roku, setki widzów uczestniczą w niezwykłych projekcjach cyklu Dźwięki muzyki w prawdopodobnie najpiękniejszym kinie plenerowym w Polsce, Kinie pod Wawelem. Na wielkim ekranie zaprezentowane zostaną tym razem tytuły, które jednoczy zjawisko Beatlemanii, odnoszące się zarówno do histerycznych reakcji widowni na koncertach chłopców z Liverpoolu, jak i wszelkich filmowych prób udokumentowania fenomenu The Beatles w relacjach z występów i nagrań oraz fabularnych kreacjach. A na dobry początek wieczorów pod gołym niebem, reprezentacja najlepszych krakowskich DJ-ów zagra specjalnie przygotowane muzyczne sety, inspirowane legendarną formacją.

Po raz trzeci Krakowski Festiwal Filmowy we współpracy z Fundacją dla AGH przygotował przegląd najciekawszych dokumentów naukowych z całego świata w ramach cieszącej się ogromną popularnością sekcji Docs+Science. W tym roku w filmowym programie znajdzie się m.in. nieznana historia polskiego programu rakietowego, trudne losy współczesnych pszczół, opowieść o geniuszu matematyki, zagadka baobabów oraz afrykańska trójwymiarowa podróż, w której przewodnikiem jest woda. Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą spotkania i otwarte dyskusje z wybitnymi ekspertami z różnych dziedzin nauki.

W programie, jak co roku, znajduje się także wiele propozycji dla najmłodszych widzów. Sekcja Kids&Youth powstała tym razem przy współpracy ze Szwedzkim Instytutem Filmowym i Festiwalem Kino Dzieci, a w jej ramach zobaczymy m.in. znakomitą ekranizację książki Astrid Lindgren, animowane ilustracje do wierszy Michała Rusinka oraz dla starszych dzieci poruszający dokumentalny film stworzony przez najmłodszych mieszkańców obozu dla uchodźców na syryjskiej granicy. W tym roku, po raz pierwszy w bezpłatnych projekcjach mogą wziąć udział zarówno szkolne grupy zorganizowane jak i indywidualni widzowie.

Prawie każdy festiwalowy dzień rozpocznie się otwartymi dla publiczności spotkaniami znanych krytyków filmowych z wybitnymi reżyserami, gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu.  Rozmowy w kawiarnianej atmosferze, pod nazwą Krytyczne poranki będą nie tylko okazją do bliższego poznania sylwetek i twórczości znakomitych artystów, ale także do wypicia kawy w towarzystwie sław filmowego świata.

Tegoroczny program Industry Zone, czyli segmentu Festiwalu przeznaczonego dla profesjonalnych twórców filmowych i producentów, także zawiera elementy skierowane do szerokiego grona odbiorców. Wśród bezpłatnych propozycji dla miłośników kina znajdzie się między innymi mistrzowski wykład tegorocznego laureata nagrody Smoka Smoków, Marcela Łozińskiego oraz fenomenalne prezentacje interaktywnych projektów z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości w wykonaniu m.in. współautora efektów wizualnych do filmów “Mroczny rycerz powstaje”, “Dziedzictwo Bourne’a” czy “Skyfall”.

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca.

Szczegółowy program projekcji, wydarzeń towarzyszących: www.krakowfilmfestival.pl

Szczegółowy harmonogram bezpłatnych wydarzeń w ramach 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

30 maja do 4 czerwca 2016r.

DŹWIĘKI MUZYKI

plenerowe Kino pod Wawelem

Powiśle 11, od poniedziałku do piątku

  • o godz. 20.30 sety DJ-skie najlepszych krakowskich artystów

  • o godz. 21.30 projekcje filmów z cyklu “Beatlemania”

DOCS+SCIENCE 

przegląd najciekawszych naukowych dokumentów z całego świata
we współpracy z Fundacją dla AGH

AGH, ul. Mickiewicza 30, budynek B8

od poniedziałku do piątku, godz. 18.00 i 20.00

DZIKA AFRYKA 3D (w ramach Docs+Science)

afrykańska trójwymiarowa podróż, w której przewodnikiem jest woda

Kino Pod Baranami

niedziela, godz. 15.00

KIDS&YOUTH FEST

sekcja dla młodych miłośników kina

we współpracy z Festiwalem Kino Dzieci

Kino Mikro, Małopolski Ogród Sztuki i Kino Pod Baranami

godz. 9.00 (pon-czw), godz. 11.00 i 12.00 (sob-nd)

KRYTYCZNE PORANKI

bliskie spotkania krytyków filmowych z wybitnymi reżyserami, gośćmi Festiwalu

Pauza in Garden

od poniedziałku do soboty, godz. 11.00

KIEŚLOWSKI W DOKUMENCIE

retrospektywa najciekawszych dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego w 20. rocznicę śmierci artysty

Cricoteka

od poniedziałku do czwartku, godz. 17.00

WAJDA W DOKUMENCIE

przegląd filmów dokumentalnych, w których Andrzej Wajda występuje po dwóch stronach kamery

Cricoteka

od poniedziałku do środy, godz. 19.00

WIECZÓR FILMOWY Z MICHAELEM LINDSAY-HOGGIEM

pionierem wideoklipów, autorem oscarowego filmu “Let It Be”

Małopolski Ogród Sztuki

wtorek godz. 22.00

MASTER CLASS MARCELA ŁOZIŃSKIEGO

Małopolski Ogród Sztuki

środa, godz. 14.00-16.00

KONCERT NA DACHU

Kraków Street Band na dachu “okrąglaka”

Plac Nowy

środa, godz. 20.30

WYKLUCZENI SĄ WŚRÓD NAS

Pokaz filmu dokumentalnego Katy Grannan “Dziewiątka” oraz debata “Tygodnika Powszechnego” z udziałem zaproszonych gości.

Cricoteka

czwartek, god.19.00

WYBORCZA NA ŻYWO “NA KOZETCE”

Debata „Gazety Wyborczej” na temat uzdrawiającej mocy filmu dokumentalnego z udziałem Pawła Łozińskiego, autora filmu dokumentalnego “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”.

Pauza in Garden

piątek, godz. 18.00

KRK INTERACTIVE

prezentacja technologii wirtualnej rzeczywistości przez światowej sławy specjalistów od filmowych efektów specjalnych

Małopolski Ogród Sztuki

sobota, godz. 12.00-14.30

Foto: T. Korczyński

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności