„Rodzina 500+”: Uważajcie na oszustów

Policjanci wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili fałszywe strony internetowe, imitujące strony rządowego programu „Rodzina 500+”, za pomocą których oszuści wyłudzali dane lub pieniądze. Strony te zostały już zablokowane.

Fałszywe strony wyglądem niczym nie różniły się od tych, które zostały stworzone na potrzeby rządowego projektu. Niewielka różnica pojawiała się w nazwie podanej w adresie internetowym strony, trudna do wychwycenia przy pobieżnym oglądzie.

Po sprawdzeniu przez policjantów okazało się, ze były to strony phishingowe, służące wyłudzaniu danych oraz pieniędzy. Jeden z mechanizmów oparty był na analogii do składania wniosku o przyznanie wsparcia finansowego, które warunkowane jednak było podaniem numeru telefonu komórkowego, na który miał przyjść sms z kodem rzekomo koniecznym do pełnego uczestnictwa w procedurze. Wpisanie kodu powodowało natomiast aktywowanie usługi sms premium i otrzymywanie kilku wiadomości tygodniowo – koszt każdego z nich to kilka złotych.

Strony zostały zablokowane, policjanci ustalają, ile osób mogło zostać w ten sposób oszukanych.
 
Policja apeluje o ostrożność – opis programu rządowego znajduje się na oficjalnej stronie internetowej projektu www.rodzina500plus.gov.pl. Informacji można także poszukiwać na stronach internetowych gmin i instytucji pomocowych.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności