„Marzanna dla małych serc” – bieg charytatywny dla małych pacjentów Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu

„Marzanna dla małych serc” – bieg charytatywny dla małych pacjentów Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu

Już po raz XIII 20 marca 2016 roku na krakowskich Błoniach wystartują biegacze „Krakowskiego Półmaratonu Marzanny”, imprezy już cyklicznej i myślę, że na stałe wpisanej w polski kalendarz biegowy. Jednak w tym roku „Marzanna” zyska nową odsłonę, gdyż po raz pierwszy odbywać się będzie jako XIII Krakowski Półmaraton Marzanny „Dla małych serc”!

Dwudziesty marca to symboliczna data, tuż przed kalendarzowym pierwszym dniem wiosny! Dlatego jak co roku, tuż przed startem, do Rudawy wrzucona zostanie symboliczna kukła, co powinno odgonić zimową pogodę, a zapewnić bardziej sprzyjającą zawodnikom. „Marzanna” to dobry moment na sprawdzenie swojej formy po zimowych treningach i przed kolejnymi biegami w sezonie, który dopiero się będzie zaczynał. W tym roku jednak KKB Dystans poszedł o krok dalej…

Dlaczego „Marzanna” dla „małych serc”? A dlaczego nie! W końcu dobroczynność to cecha wszystkich dobrych ludzi. A „małe serca” to pacjenci krakowskiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. To dla nich, a dokładnie dla Fundacji Wspierania Rozwoju Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis zostaną przekazane środki z imprezy.

Fundacja Schola Cordis działa od 2008 roku. I działa prężnie, choć niewiele osób wie o jej istnieniu. Ale wiedzą rodzice maleńkich dzieci leczonych w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie. I wiedzą lekarze. Bo to właśnie dla oddziału, na którym leczeni są najmniejsi pacjenci Fundacja działa.

Założycielem i najbardziej aktywnym działaczem jest profesor Janusz Skalski, ordynator Oddziału. To on wpadł na pomysł pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na zakup sprzętu i lepszego leczenia swoich pacjentów, ponieważ Szpital nie dysponował środkami na remont oraz na powiększenie oddziału. Początkowo chodziło o proste, choć najpotrzebniejsze rzeczy, a gdy to się udało przyszedł czas na wykłady, sympozja, konferencje. Zapraszani byli najwybitniejszy lekarze z całego świata, aby uczyć naszych polskich kardiochirurgów. Ale wiedza to niestety w tej branży nie wszystko, potrzebna jest nowoczesna aparatura. I tak zrodził się kolejny pomysł, a raczej wyzwanie: sala hybrydowa! Nowoczesna sala operacyjna, która umożliwiłaby operowanie dzieci w sposób mniej inwazyjny, bardziej efektywny. Zbiórka trwała wiele lat, profesor zorganizował w tym celu 5 koncertów wiedeńskich. I dzięki nieocenionej pomocy Fundacji Radia Zet udało się! W 2013 roku uruchomiono najnowocześniejszą w Europie salę operacyjną, na której operowani są najmniejsi pacjenci.

Klinika profesora Skalskiego odnosi ogólnoświatowe sukcesy, zarówno profesor jak i cały jego zespół otrzymują prestiżowe nagrody. Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o uratowaniu 2 letniego Adasia, który żyje właśnie dzięki wspaniałym lekarzom, ale także dzięki nowoczesnej aparaturze, która umożliwiła podniesienie temperatury jego ciała (ECMO). I to właśnie sprzęt jest w tym momencie najbardziej potrzebny w Klinice Skalskiego.

Pomysł zorganizowania biegu charytatywnego wydawał się świetny. Tylko jak się do tego zabrać? Z pomocą przyszedł KKB Dystans i wspaniali ludzie w nim działający. Reakcja od razu była entuzjastyczna. „Zrobimy coś fajnego”! Połączenie dwóch światów: medycyny i biegania, nie było łatwe, pomogła jednak wspólna idea – zebrać fundusze na zakup nowego echokardiografu dla Kliniki. Aktualny sprzęt jest już przestarzały, często ulega awariom, a bez niego niemożliwa jest diagnostyka wrodzonych wad serca u dzieci, ani kwalifikacja do zabiegu.

Trasy obu biegów poprowadzone są tradycyjnie. Półmaraton z Błoń, Bulwarami Wiślanymi, przez  Rynek Główny, Planty, tak aby biegacze mogli  podziwiać najpiękniejsze miejsca w Krakowie. „Dziesiątka” zaś wystartuje na Bulwarach na przeciw Kościoła na Skałce i po trasie półmaratonu zakończy swój bieg na Błoniach.

Jednak są też duże zmiany: biuro zawodów znajdujące się na Stadionie Wisły (bardzo blisko staru/mety – ok. 200m), będzie przestronne, depozyt łatwo dostępny a sztanie bardzo duże.

Bądźcie z nami 20.03.2016, Wasz udział ma ogromne znaczenie.

Barbara Skalska-Dulińska

Fundacja Wspierania Rozwoju Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis


reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności