Złodzieje katalizatorów samochodowych i paser w rękach krakowskich policjantów

Złodzieje katalizatorów samochodowych i paser w rękach krakowskich policjantów

Policjanci komisariatu III Policji w Krakowie, analizując napływające zgłoszenia o kradzieży katalizatorów samochodowych, do jakich dochodziło w ostatnim czasie na terenie Krakowa, rozpracowali przestępczy proceder i zatrzymali osoby podejrzewane o udział w tego typu przestępstwach.  Namierzyli zarówno złodziei trudniących się kradzieżami jak i pasera, który miał wprowadzać do nielegalnego obrotu kradzione części. Wszyscy sprawcy wpadli tuż po tym, jak omówili szczegóły przestępczej transakcji – wówczas to, na parkingu przed jednym z hipermarketów w Katowicach pojawili się policjanci Zespołu Operacyjno – Rozpoznawczego Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji III w Krakowie.

reklama

Dwóch mężczyzn, mieszkańców Krakowa w wieku 20 i 27 lat, zostało zatrzymanych pod zarzutem  kradzieży kilkudziesięciu katalizatorów samochodowych z terenu Krakowa i innych miast Polski oraz próby zbycia dwóch katalizatorów pochodzących z kradzieży dokonanych na terenie województwa śląskiego. Trzeci z mężczyzn, 32-letni mieszkaniec Katowic podejrzewany jest o zakup katalizatorów pochodzących z przestępstwa.

reklama

Jak ustalili policjanci prowadzący sprawę, kradzieży katalizatorów dokonywano nie tylko z samochodów zaparkowanych na terenie Krakowa, ale również z wielu innych miast Polski (m.in. w województwach podkarpackim, śląskim, dolnośląskim a nawet pomorskim – tam sprawcy dokonali kradzieży spędzając wakacyjny czas na wypoczynku nad morzem).

Sprawcy wyspecjalizowali się w kradzieżach katalizatorów z samochodów typu „mini-van” – głównie  trzech określonych marek samochodów ( vw, ford, seat).  Specjalnie skonstruowanym urządzeniem do cięcia, wydobywali katalizatory spod samochodu, a skradzione części wprowadzali następnie do obrotu – sprzedawali je na przykład znajdując nabywców poprzez ogłoszenia zamieszczane w internecie.

Na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego dwóm z zatrzymanych mężczyzn przedstawiono zarzuty kradzieży co najmniej 20 katalizatorów o wartości około 40 tysięcy złotych.  Trzeci mężczyzna usłyszał zarzut paserstwa.

Policjanci odzyskali kilka katalizatorów pochodzących z kradzieży, zabezpieczyli także urządzenia do wycinania katalizatorów.

Sprawa ma charakter rozwojowy, funkcjonariusze ustalają rzeczywistą skalę przestępczego procederu – ile kradzieży katalizatorów sprawcy mogą mieć na swoim „koncie”.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności