Integracyjny ogródek jordanowski przy Meissnera już powstaje

Integracyjny ogródek jordanowski przy Meissnera już powstaje

Urządzenia zabawowe, dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności, będą główną atrakcją nowego ogródka jordanowskiego na Prądniku Czerwonym. Rodziców ucieszą pewnie stojaki rowerowe, ławeczki i dużo zieleni – na miejscu zostaną posadzone nowe drzewa i roślinność ozdobna, bezpieczna dla najmłodszych (bez trujących owoców, kłujących cierni czy igieł). Otwarcie ogródka planowane jest w sierpniu.

Pierwsze prace w terenie ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Przez ten czas zaniedbany teren został uporządkowany, a obecnie trwają prace instalacyjno-przygotowawcze. Tempo postępu inwestycji jest teraz uzależnione od pogody. Wiadomo, że ogródek ma mieć kształt rombu o powierzchni około 250 m kw., przedzielony na dwie części chodnikiem. Po jednej stronie będzie kolorowy plac zabaw, a po drugiej – teren zielony.

Plac zabaw zostanie wyłożony bezpieczną powierzchnią nawierzchnią  poliuretanową, na której będą posadowione urządzenia: integracyjny zestaw zabawowy, huśtawki wahadłowe przeznaczone dla starszych i młodszych użytkowników, huśtawka dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo, zjeżdżalnia z górką wspinaczkową, piramida liniowa, huśtawki sprężynowe w kształcie zwierząt, kołowrotek oraz piaskownica. 

Bardzo ciekawie zapowiada się także zaprojektowana zieleń. Wcześniej teren porastały samosiejki oraz drzewa i krzewy niepielęgnowane od lat. W ramach gospodarki zielenią planowane  jest nasadzenie 12 drzew, 45 krzewów,  uwzględniono również nasadzenia pnączy i bylin. Rośliny komponowano na zasadzie kontrastu – tworząc ciekawe zestawienia kolorystyczne. Ponadto na terenie ogródka  przewidziany jest zielony tunel z wierzby wiciowej, pod którym będzie można spacerować oraz pergola także obsadzona roślinnością. 

W ramach rekompensaty przyrodniczej za usunięte drzewa, część nasadzeń zastępczych zostanie wykonana na terenie Smoczego Skweru przy ul. Bohomolca. Warto zaznaczyć, że przy wyborze zieleni zwrócono uwagę na takie aspekty jak wysokie walory dekoracyjne, tolerancję w stosunku do warunków atmosferycznych, glebowych oraz zanieczyszczeń miejskich.

Cały teren ogródka zostanie ogrodzony; pojawi się oświetlenie z lampami ledowymi, ławeczki i kosze na śmieci. Koszt budowy wyniesie 647 tys. zł. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności