Park Reduta – głosowanie

Park Reduta – głosowanie

W ciągu najbliższego tygodnia mieszkańcy Krakowa będą mogli zadecydować, który z pomysłów wypracowanych na listopadowych warsztatach stanie się podstawą projektowania parku Reduta na Prądniku Czerwonym.

Park Reduta to pierwsza w Krakowie (i jedna z pierwszych w Polsce) przestrzeń, której założenia projektowe zostaną w całości opracowane przez mieszkańców okolicznych osiedli. Pierwszym krokiem tych działań stały się warsztaty projektowe, w trakcie których wszyscy zainteresowani mogli tworzyć – pod okiem architektów, wykładowców akademickich, projektantów zieleni i krajobrazu – program funkcjonalny dla nowo projektowanego obszaru. Już w piątek, 4 grudnia, rusza drugi etap: otwarte głosowanie, w którym będzie można poprzeć jeden z sześciu pomysłów wypracowanych przez mieszkańców.

Jest w czym wybierać: w toku prac warsztatowych blisko dwustu uczestników stworzyło sześć wyjątkowych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni parku. Przygotowanie pomysłów nie ograniczało się do wytyczenia ścieżek i usytuowania ławek, które powszechnie kojarzą się z przestrzenią parkową. W trakcie warsztatów starano się raczej nadać parkowi Reduta określony program funkcjonalny, który nie ograniczałby się do rekreacji i aktywności fizycznej, ale także – a może przede wszystkim – dawał możliwość pobudzenia sąsiedzkich relacji i wytworzenia energii między mieszkańcami pobliskich osiedli.

Proponowane przez uczestników narracje są bardzo różne: począwszy od ogrodu tajemnic, będącego z jednej strony terenem gier miejskich, z drugiej zaś – miejscem hortiterapii, czyli leczenia za pomocą ogrodów, skończywszy zaś na parku jako „nośniku” energii, nie tylko dosłownie (np. przez zastosowanie ogniw fotowoltaicznych), ale także w przenośni: przez kumulację sąsiedzkiej energii mieszkańców okolicznych osiedli. W warsztatowych pomysłach nie brakowało odniesień do historii miasta i regionu, które prowokował obecny na terenie parku szaniec, będący fragmentem fortyfikacji Twierdzy Kraków. Tradycja łączyła się z nowoczesnością, a ceglane mury reduty przenikał duch wi-fi i mobilnych aplikacji społecznościowych.

!ODDAJ GŁOS!

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności