Park Reduta: pierwsze warsztaty projektowe

Park Reduta: pierwsze warsztaty projektowe

Ścieżka edukacyjna, wieża widokowa czy miejsce do piknikowania to tylko niektóre z pomysłów, które zaproponowali mieszkańcy podczas pierwszych warsztatów projektowych Parku Reduta. Idea stworzenia, w północno-wschodniej części Prądnika Czerwonego, wielofunkcyjnej przestrzeni łączącej pokolenia, spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony przyszłych użytkowników. Z mnóstwem pomysłów, a przede wszystkim z ogromnym entuzjazmem mieszkańcy rozpoczęli projektowanie.

Podzieleni na sześć grup krakowianie przez kolejne soboty listopada, tworzyć będą bazę pomysłów na zagospodarowanie prawie 8 hektarów terenu. Do każdej z grup zostało przydzielonych dwóch tutorów, którzy będą spisywać każdy pomysł, a także inspirować i proponować ciekawe rozwiązania. Korzystając z ich doświadczenia w dziedzinie architektury, urbanistyki i architektury krajobrazu, mieszkańcy będą mogli swobodnie stworzyć wizję parku na miarę swoich potrzeb.

Przypomnijmy:

– W tej chwili ten teren jest niewykorzystany, a dookoła ciągle budują nowe bloki. Park w tym miejscu to naprawdę świetny pomysł. Chcielibyśmy, żeby powstało tam miejsce, gdzie będzie można odpocząć i spędzić w ciekawy sposób czas wolny. Mamy w naszej grupie kilka pomysłów, które być może spodobają się reszcie mieszkańców. Jest bardzo przyjazna atmosfera, a tutorzy bardzo pomagają. Można się od nich wiele nauczyć. Na pewno pojawię na kolejnych warsztatach – mówił jeden z uczestników.

Pierwsze spotkanie projektowe otworzyli Dominik Jaśkowiec, Radny Miasta Krakowa, a zarazem pomysłodawca projektu Park Reduta oraz Piotr Kempf, Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Dziękowali mieszkańcom za liczne przybycie i zachęcali do twórczego projektowania.

Gościem specjalnym warsztatów była Urszula Forczek Brataniec, architekt krajobrazu z pracowni architektonicznej eM4. Zaprezentowała jakimi zasadami należy się kierować, żeby stworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń, odpowiadającą realnym potrzebom przyszłych użytkowników. Opowiedziała również o projekcie pawilonu edukacyjnego i polany w Warszawie. Jego niezwykła forma w postaci głazu polodowcowego harmonijnie wpisuje się w otaczającą przestrzeń. Być może będzie to inspiracja dla krakowian do stworzenia miejsca spójnego z naturą.

– Na kolejnych warsztatach mieszkańcy będą kontynuować pracę nad swoimi pomysłami. Brak obecności na pierwszym spotkaniu nie oznacza, że na kolejnych nie można się pojawić. Wręcz przeciwnie, liczymy na to, że uczestnicy przyprowadzą swoją rodzinę, sąsiadów i znajomych. Miejsca dla nikogo nie zabraknie – mówił Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

Warsztaty projektowe odbędą się 14, 21 i 28 listopada w Szkole Podstawowej nr 130 na os. Oświecenia 30, a trwać będą od 10:00 do 13:00.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności