Oszuści działający metodą „na szpital” zatrzymani na gorącym uczynku

Oszuści działający metodą „na szpital” zatrzymani na gorącym uczynku

Krakowscy policjanci zadziałali błyskawicznie namierzając sprawców podczas kolejnej próby wyłudzenia pieniędzy od starszej kobiety, która – niczego nie spodziewając się – jechała z oszustami samochodem, by właśnie okazać im „pomoc”, o jaką prosili.

Starsza kobieta nie spodziewała się, że osoby którym zaufała to oszuści. Zagadnięta przez nich na ulicy i poproszona o pomoc we wskazaniu szpitala, bez wahania wsiadła z nimi do samochodu.  Przejęta opowieścią napotkanych osób o chorym krewnym chciała pomóc i okazała życzliwość. Gdy podczas jazdy, rzekomo w drodze do szpitala, nieznajomi poprosili o możliwość przechowania w jej mieszkaniu komputerów, zgodziła się bez oporu, nie pytając nawet o szczegóły. 

Wielkie było zdziwienie tej kobiety, gdy wysiadała przed swoim blokiem z samochodu osób, które zaangażowały ją w pomoc – wówczas na miejscu nagle pojawili się policjanci. Funkcjonariusze wylegitymowali kierowcę i towarzyszącą mu kobietę, i kiedy upewnili się z kim mają do czynienia wytłumaczyli starszej osobie, że miała do czynienia z parą oszustów, która właśnie próbowała wyłudzić kolejny raz pieniądze.  Chcąca pomóc starsza kobieta nie mogła uwierzyć, że niewiele brakowało, by straciła swoje oszczędności.

Miała szczęście – policjanci, rozpracowujący szajkę oszustów bezbłędnie zinterpretowali sytuację i szybko podjęli działanie.  Gdy tylko zauważyli na ulicy pojazd na zagranicznych numerach rejestracyjnych, typowany przez nich do zgłaszanych wcześniej spraw wyłudzeń, a w nim odpowiadających rysopisem, kobietę i mężczyznę oraz pasażerkę – starszą osobę, od razu przystąpili do działania i ruszyli za tym samochodem.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Słowacji, 35 – letnia kobieta i 36 – letni mężczyzna. Obydwoje trafili do policyjnego aresztu. Policjanci komisariatu IV Policji w Krakowie, pracujący nad sprawą zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zatrzymanym zarzutów karnych – co najmniej sześciu oszustw popełnionych tą metodą, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy kolejny raz o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznanymi osobami, które proszą o pomoc.  Jak działają oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na szpital”?

– zwykle pojawiają się w okolicy szpitala lub placówki medycznej i proszą zagadniętą na ulicy osobę o pomoc we wskazaniu drogi dojazdu à po to, by ta osoba wsiadła z nimi do samochodu

– w samochodzie opowiadają o szczegółach „choroby kogoś bliskiego” lub choroby kolegi/koleżanki z pracy à pojawiają się dwa warianty manipulacji :

* jeden z nich związany jest z koniecznością dokonania wymiany waluty obcej i prośbą o pomoc (może być mowa o korzystnym kursie albo o tym, że wymiana jest „na chwilę”, że po kilku dniach zgłoszą się by powtórnie zamienić pieniądze, przekazywany jest „kuferek” zamknięty na kłódkę w którym mają być pieniądze

* drugi wariant zakłada  prośbę o przechowanie komputerów à po to, by osoba proszona o pomoc zaprosiła nieznane osoby do domu, tam pada prośba o pożyczenie lub wymianę pieniędzy, bywa że dochodzi także do kradzieży, gdy oszuści orientują się gdzie starsza osoba trzyma oszczędności lub cenne przedmioty.  

Bądźmy ostrożni w kontakcie z obcymi osobami, nie zapraszajmy ich do swojego mieszkania, nie przekazujmy pieniędzy. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności