Oszuści działający metodą „na szpital” zatrzymani na gorącym uczynku

Krakowscy policjanci zadziałali błyskawicznie namierzając sprawców podczas kolejnej próby wyłudzenia pieniędzy od starszej kobiety, która – niczego nie spodziewając się – jechała z oszustami samochodem, by właśnie okazać im „pomoc”, o jaką prosili.

Starsza kobieta nie spodziewała się, że osoby którym zaufała to oszuści. Zagadnięta przez nich na ulicy i poproszona o pomoc we wskazaniu szpitala, bez wahania wsiadła z nimi do samochodu.  Przejęta opowieścią napotkanych osób o chorym krewnym chciała pomóc i okazała życzliwość. Gdy podczas jazdy, rzekomo w drodze do szpitala, nieznajomi poprosili o możliwość przechowania w jej mieszkaniu komputerów, zgodziła się bez oporu, nie pytając nawet o szczegóły. 

Wielkie było zdziwienie tej kobiety, gdy wysiadała przed swoim blokiem z samochodu osób, które zaangażowały ją w pomoc – wówczas na miejscu nagle pojawili się policjanci. Funkcjonariusze wylegitymowali kierowcę i towarzyszącą mu kobietę, i kiedy upewnili się z kim mają do czynienia wytłumaczyli starszej osobie, że miała do czynienia z parą oszustów, która właśnie próbowała wyłudzić kolejny raz pieniądze.  Chcąca pomóc starsza kobieta nie mogła uwierzyć, że niewiele brakowało, by straciła swoje oszczędności.

Miała szczęście – policjanci, rozpracowujący szajkę oszustów bezbłędnie zinterpretowali sytuację i szybko podjęli działanie.  Gdy tylko zauważyli na ulicy pojazd na zagranicznych numerach rejestracyjnych, typowany przez nich do zgłaszanych wcześniej spraw wyłudzeń, a w nim odpowiadających rysopisem, kobietę i mężczyznę oraz pasażerkę – starszą osobę, od razu przystąpili do działania i ruszyli za tym samochodem.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Słowacji, 35 – letnia kobieta i 36 – letni mężczyzna. Obydwoje trafili do policyjnego aresztu. Policjanci komisariatu IV Policji w Krakowie, pracujący nad sprawą zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zatrzymanym zarzutów karnych – co najmniej sześciu oszustw popełnionych tą metodą, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy kolejny raz o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznanymi osobami, które proszą o pomoc.  Jak działają oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na szpital”?

– zwykle pojawiają się w okolicy szpitala lub placówki medycznej i proszą zagadniętą na ulicy osobę o pomoc we wskazaniu drogi dojazdu à po to, by ta osoba wsiadła z nimi do samochodu

– w samochodzie opowiadają o szczegółach „choroby kogoś bliskiego” lub choroby kolegi/koleżanki z pracy à pojawiają się dwa warianty manipulacji :

* jeden z nich związany jest z koniecznością dokonania wymiany waluty obcej i prośbą o pomoc (może być mowa o korzystnym kursie albo o tym, że wymiana jest „na chwilę”, że po kilku dniach zgłoszą się by powtórnie zamienić pieniądze, przekazywany jest „kuferek” zamknięty na kłódkę w którym mają być pieniądze

* drugi wariant zakłada  prośbę o przechowanie komputerów à po to, by osoba proszona o pomoc zaprosiła nieznane osoby do domu, tam pada prośba o pożyczenie lub wymianę pieniędzy, bywa że dochodzi także do kradzieży, gdy oszuści orientują się gdzie starsza osoba trzyma oszczędności lub cenne przedmioty.  

Bądźmy ostrożni w kontakcie z obcymi osobami, nie zapraszajmy ich do swojego mieszkania, nie przekazujmy pieniędzy. 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności