W dzielnicy Prądnik Czerwony powstanie pierwszy w Krakowie park edukacyjny.

W dzielnicy Prądnik Czerwony powstanie pierwszy w Krakowie park edukacyjny.

Koncepcja parku pełniącego funkcje edukacyjne z funkcjami wypoczynkowymi brzmi dość nietypowo. Jednak ten pomysł, dzięki zaangażowaniu władz miasta oraz mieszkańców, ma szanse stać się rzeczywistością. W dzielnicy Prądnik Czerwony powstanie bowiem pierwszy w Krakowie park edukacyjny. Czym będzie się wyróżniał?

Reduta nie będzie tylko miejscem relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nowy park to przede wszystkim centrum regionu służące budowaniu świadomości ekologicznej i przyrodniczej nie tylko u dzieci. Park kultur regionu to nie tylko alejki i ławki to także miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli poznać lokalne gatunki roślin a może także zwierząt, nauczyć się m.in. procesu kompostowania i uprawy warzyw oraz dowiedzieć się jak segregować odpady, poznać lokalne tradycje przyrodnicze, poszerzając wiedzę nt. ekologicznego życia i kultury regionu.

Park Reduta ulokowany będzie pomiędzy Prądnikiem Czerwonym a Mistrzejowicami. Obecnie w pobliżu powstają nowe osiedla mieszkaniowe, więc liczba potencjalnych użytkowników parku wzrasta. Będzie przylegał on bezpośrednio do planowanego systemu parków rzecznych – Potok Sudoł Dominikański i będzie się płynnie w niego wpisywał, współtworząc zieloną wstęgę pomiędzy miejskimi zabudowaniami.  W okolicy znajdują się również fragmenty Twierdzy Kraków, a na terenie samego parku XIX wieczny szaniec obronny.

W sąsiedztwie szańca na blisko 8 hektarach terenu mogą pojawić się rzędy grządek, rośliny uprawne i bylinowe, dziki ogród, jadalne kwiaty, zagroda. W Europy takie parki nie są już niczym nowym, o czym opowiada architekt krajobrazu Małgorzata Tujko. – Służą one przede wszystkim budowaniu świadomości ludzi, szczególnie dzieci w dużych miastach, które dostają marchewkę z supermarketu umytą i zamkniętą w szczelnym woreczku. Chodzi o to aby dzieci nie myślały, że krowa jest fioletowa w białe łaty. Najczęściej taka pojawia się w telewizji

Podobnie jak w przypadku „Superścieżki” – pierwszego krakowskiego przedsięwzięcia placemakingowego, w procesie planowania kluczowy udział będą mieli mieszkańcy. To oni opracują propozycje zagospodarowania parku odpowiadające ich realnym potrzebom. Inicjatywa zakłada bowiem cykl warsztatów projektowych prowadzonych pod okiem doświadczonych architektów. Ostateczne rozwiązanie zostanie wybrane drogą głosowania internetowego spośród propozycji wypracowanych podczas warsztatów.

Funkcje edukacyjne Parku Reduta mają również zostać uzupełnione o miejsce, gdzie lokalni wystawcy będą mogli zaprezentować swoje naturalne wyroby, gdzie mogłyby odbywać się warsztaty i spotkania. W ten sposób mieszkańcy będą mogli zapoznać się z kulturą regionu, ale również posmakować kuchni i lokalnych specjałów. Utworzenie takiego miejsca zamieni zwykły park w jedyne w swoim rodzaju żywe centrum kultury regionu.

Przykładem rekreacyjno-edukacyjnego zagospodarowania jest Robbin’s Park w okolicach amerykańskiej Philadelphii. Znajdujący się w centrum miasta 38 hektarowy teren oferuje szereg aktywności w tym edukację środowiskową na świeżym powietrzu. Można tam nie tylko odpocząć na łonie natury, ale również nauczyć się procesu kompostowania, wykorzystania deszczówki czy uprawy roślin. Park otwarty jest w ciągu dnia. Dodatkowo, na jego terenie znajdują się drewniane, indiańskie totemy, nawiązujące do kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Spotkania informacyjne inaugurujące krakowskie spotkania projektowe odbędą się 4 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 oraz 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 130. W drugiej z nich będą miały miejsce warsztaty projektowe, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krakowa, w szczególności sąsiednich osiedli: os. Prądnik Czerwony, os. Srebrnych Orłów, os. Oświecenia, os. Złotego Wieku oraz os. Tysiąclecia.

Do udziału w warsztatach zachęcamy również dzieci, dla których będzie przygotowany program zabaw i animacji. Odbędą się one 7, 14, 21 i 28 listopada, a podsumowanie planowane jest w pierwszej połowie grudnia, w Multikinie.

Za realizację nowego Parku Reduta odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni Miejskiej, a całość sfinansuje miasto. Warsztaty projektowe przeprowadzi doświadczona w projektach partycypacyjnych Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Szczegółowy projekt parku

zostanie opracowany w przyszłym roku, a realizację zaplanowano na 2017 rok. Park Reduta będzie pierwszym miejskim parkiem zrealizowanym we współpracy z mieszkańcami miasta w formule projektowania partycypacyjnego.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności