
Zapraszamy na wyjątkowy spektakl JEWROPE będący koprodukcją Polskiego Teatru Tańca i niemieckiego kolektywu bodytalk. Tuż po spektaklu zapraszamy na rozmowę pospektaklową, której gośćmi będą:
-
Yoshiko Waki, choreografka
-
Paulina Wycichowska, tancerka Polskiego Teatru Tańca
-
dr Marek Tuszewicki z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
-
dr Bartosz Kwieciński z Centrum Badań Holokaustu UJ, specjalista od wizualizacji Zagłady.
Rozmową pokieruje Beata Kustra, studentka teatrologii.
Spektakl gościnny JEWROPE
kooprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk
12 października (poniedziałek), godz. 20.00, Krakowskie Centrum Choreograficzne
Spektakl „Jewrope” powstał w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim zespołem „bodytalk”, którego tancerze i dyrektor, japońska artystka, Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika.
W „Jewrope” odnajdziemy ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która ongiś zburzyła spokój niemieckich salonów i została uznana, obok teatru Piny Bausch, za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca.
Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje kiedy taniec zderza się z rzeczywistością? Tropy narracyjne wskazane przez autorów, dotyczą Holokaustu i pokazują jak wiele mamy jeszcze do zrobienia aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości. „Jewrope” to spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje bunt i łzy, prowadzi do dyskusji, pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.
Prapremiera spektaklu „Jewrope” odbyła się 18 października ubiegłego roku w Kolonii i była szeroko komentowana. „Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda?“ , pytają aktorzy wybranych widzów. Pytani szybko udzielają pozytywnej odpowiedzi… Zespół artystyczny nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic i może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja „Jewrope“ nie stanowi wyjątku, pokazuje taniec na granicy bólu” pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej.