Apel w sprawie Barszczu Sosnowskiego

 W związku z informacjami o pojawiających się na terenie Krakowa skupiskach Barszczu Sosnowskiego, apelujemy do właścicieli i zarządców nieruchomości o usuwanie tej toksycznej rośliny.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, na właścicielu bądź zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się Barszczu Sosnowskiego jako rośliny gatunkowo obcej. Dlatego apelujemy o podjęcie stosownych działań w przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny na swoim terenie. W przypadku terenów gminnych za usuwanie Barszczu Sosnowskiego odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej.

O tym jak radzić sobie z Barszczem Sosnowskiego informuje ulotka (pdf).

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina o silnym  działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.

Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności