Dworek Białoprądnicki obchodzi jubileusz 40-lecia swojej działalności

Dworek Białoprądnicki obchodzi jubileusz 40-lecia swojej działalności

 W tym roku Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” obchodzi jubileusz 40-lecia swojej działalności. Z tej okazji zapraszamy na pierwszą odsłonę wydarzeń, kryjących się pod hasłem „Keep Calm & Celebrate 40”. W sobotę, 27 czerwca, o godz. 21.00 odbędzie się plenerowy koncert, podczas którego wystąpią Sinfonietta Cracovia i Wataha Drums. 

Historia Dworku Białoprądnickiego sięga XVI wieku. Pełnił wówczas funkcję znamienitej rezydencji biskupiej. Wielokrotnie przebudowywany i niszczony był świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla Krakowa i Polski. Był też miejscem przyciągającym twórcze umysły – Jan Kochanowski, Łukasz Górnicki, Mikołaj Rej, Wojciech Kossak – wszyscy oni gościli na Prądniku. W 1975 roku budynek został podniesiony z gruzów i oddany na działalność ówczesnego Dzielnicowego Domu Kultury, stając się ważnym punktem na kulturalnej mapie Krakowa. Bywali tu Ewa Bem, Marek Grechuta, Kora z Manamem, czy Jarek Śmietana. 

Dziś w tych zabytkowych murach wielowiekowa historia łączy się ze współczesnością i tworzy kreatywną przestrzeń dla wielu projektów. Jeden z nich, „Drum & Fight” w wykonaniu grupy Wataha Drums, w całości zobaczymy we wrześniu podczas kolejnej odsłony „Keep Calm & Celebrate 40”. 27 czerwca poczujemy natomiast przedsmak tego niezwykłego multimedialnego widowiska, przenoszącego widzów w postapokaliptyczny świat.

Główną część sobotniego wieczoru wypełni koncert „Degustazione Italiana” w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia. Delektując się wolno upływającym czasem, w czerwcowy wieczór usłyszymy utwory dawnych włoskich mistrzów, w tym rzadko wykonywany „Koncert na orkiestrę smyczkową” Nino Roty. Na scenie nie zabraknie również osoby dyrektora Sinfonietty, Jurka Dybała, który wystąpi w podwójnej roli dyrygenta i kontrabasisty-wirtuoza. Jego partnerem w niezwykle popisowym „Gran Duo Concertante” Giovanniego Bottesiniego, będzie koncertmistrz Sinfonietty – Maciej Lulek.

Program koncertu:
Luigi Boccherini – Menuet z Kwintetu smyczkowego E-dur op.11 nr 5, G 275
Luigi Boccherini – Kwintet smyczkowy F-dur  
Gioacchino Rossini – Sonata nr 1 G-dur na orkiestrę smyczkową
Pietro Mascagni – Intermezzo z opery „Cavalleria rusticana”
Giovanni Bottesini – Gran Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę (pierwotnie na dwa kontrabasy)
Nino Rota – Koncert na orkiestrę smyczkową

Wstęp wolny

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności