Święto Seniorów

Święto Seniorów

Barwny marsz wokół Rynku Głównego, pokaz mody, występy artystyczne, zajęcia sportowe, bezpłatne badania lekarskie – to tylko niektóre atrakcje tegorocznego, trzydniowego święta seniorów w Krakowie. Ogólnopolskie Senioralia rozpoczną się 5 czerwca i potrwają do 7 czerwca. Seniorzy przejmą od Prezydenta Krakowa klucze do miasta i będą bawić się tak jak studenci.

Tegoroczne Senioralia składać się będą z trzech części: 5 czerwca (piątek) w południe na pl. Szczepańskim odbędzie się wernisaż wystaw „Moja babcia, mój dziadek” oraz „Twórczość seniorów”. Tego samego dnia, również na pl. Szczepańskim, od godz. 11.30 zaplanowano: turniej szachowy seniorów, zajęcia żeglarskie, warsztaty Nordic Walking, a w Hali Sokoła (ul. Piłsudskiego) – pokaz Klubu Aktywnych Seniorek, ćwiczenia z hoola hop w wykonaniu uczestników Klubu Sprawnego Seniora, pokazy tai chi oraz tańców towarzyskich.

6 czerwca (sobota) w godz. 9 – 16.30 w Teatrze Słowackiego odbędzie się Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kino pod Baranami zaprosi na pokaz filmu „Rozumiemy się bez słów” (zniżkowe bilety dla seniorów do nabycia w kasie), zaś na wystawę fotografii Międzynarodowe Centrum Kultury, a na spotkania i warsztaty – Śródmiejski Ośrodek Kultury. Z kolei w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbędzie się Salon Literacki i rozstrzygnięcie konkursu twórczości seniorów „Trzy dni w Krakowie”. Na godz. 14 zaplanowano rozpoczęcie występów artystycznych z udziałem przedstawicieli władz Miasta i Rady Krakowskich Seniorów. Inaugurację poprzedzi koncert orkiestry Solvay. Na scenie okaże się, że seniorzy świetnie radzą sobie w występach wokalnych, formach teatralnych, ale także kabaretowych skeczach. Zaprezentują także swoje talenty kulinarne podczas warsztatów. A od godz. 19 zapraszamy na „Taneczną majówkę w czerwcu” – potańcówkę dla wszystkich przy dźwiękach polskich przebojów XX wieku (prowadzenie Waldemar Domański, Biblioteka Polskiej Piosenki).

Z kolei w niedzielę (7 czerwca) o godz. 10.00 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza św. w intencji seniorów.  O godz. 11.30 na pl. Szczepańskim na jeden dzień klucze do miasta przekaże seniorom Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Otrzymanie „władzy” nad Krakowem seniorzy uczczą marszem wokół Rynku Głównego, połączonym z pokazem strojów. W programie artystycznym na pl. Szczepańskim znalazły się: występy zespołów i orkiestr, wybór najpiękniejszych kapeluszy, pokazy Nordic Walking, szkicowanie portretów seniorów przez studentów ASP.

Przez cały dzień w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie, Rynek Główny 34, Pałac Spiski, odbywać się będą zajęcia Akademii Zdrowia Seniora. Seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych oraz wysłuchać wykładów propagujących zdrowy styl życia.

Udział we wszystkich wydarzeniach Senioraliów jest bezpłatny. Mamy nadzieję, że krakowscy seniorzy licznie wezmą udział w swoim trzydniowym święcie! Szczegółowy program wydarzenia oraz więcej informacji na stronach: www.krakow.pl, www.dlaseniora.krakow.ploraz www.glosseniora.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności