Święto Miasta

Święto Miasta

Aż 9 dni potrwa w tym roku Święto Miasta Krakowa. Rozpocznie się 31 maja tradycyjnym już wielkim smoczym widowiskiem na Wiśle, a zakończy Dniem Otwartym Magistratu, koncertem orkiestry Solvay oraz uroczystym przekazaniem seniorom kluczy do bram miasta.

reklama

Obchody Święta Miasta związane są rocznicą otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków. W 1257 r. na podstawie przywileju wytyczono Rynek i przyległe do niego ulice, określono prawa i obowiązki miasta, zasady handlu i rzemiosła. To dzięki lokacji Kraków zaczął intensywniej rozwijać się gospodarczo, a jego znaczenie polityczne wzrosło.

reklama

Już 30 maja rozpocznie się Smoczy Piknik Rodzinny, który potrwa aż dwa dni. Tego samego dnia o 22:00 odbędzie się wielkie widowisko plenerowe na Wiśle, które będzie okazją do podziwiania gigantycznych smoków unoszących się nad Wisłą (w zakolu pod Wawelem), a w niedzielę (31 maja), w samo południe, ulicami Starego Miasta przemaszeruje kolorowa parada smoków.

Od 1 do 14 czerwca będzie można podziwiać wystawę plenerową „Miasto nowoczesne.

Z dziejów Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza 1784-1915″ przygotowaną przez Archiwum Narodowe w Krakowie, która będzie dostępna dla zwiedzających przy Pawilonie Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych).

Dzień 3 czerwca będzie wyjątkowy, bo właśnie wtedy odbędą się główne uroczystości związane ze Świętem Miasta. O godzinie 10:30 w Bazylice oo. Franciszkanów rozpocznie się msza święta w intencji Krakowa i jego mieszkańców. W południe odbędzie się natomiast uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa. Od 13:00 do 21:00 na Małym Rynku będzie trwał program artystyczny, a wieczorem – koncert Libera & Natalii Szroeder wraz z Mateuszem Mijalem.

5 czerwca rozpoczną się II Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie. Podczas trzech dni będzie można skorzystać z wielu atrakcji: na Placu Szczepańskim otwarte zostaną wystawy „Moja babcia, mój dziadek” oraz „Twórczość seniorów” oraz odbędzie się turniej szachowy, w PTG Sokół przy ul. Piłsudskiego 27 seniorzy zapraszają na pokaz tańca towarzyskiego, tai chi i hoola hop, odbędą się projekcje filmów występy artystyczne seniorów i wiele innych atrakcji.

7 czerwca Prezydent Jacek Majchrowski przekaże seniorom klucze do bram miasta.

Na zakończenie obchodów Święta Miasta (7 czerwca – niedziela) zapraszamy do krakowskiego magistratu na Dzień Otwarty. Pałac Wielopolskich otworzy swe podwoje dla mieszkańców Krakowa.

(Krakow.pl)

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności