Porady i techniki połowu ryb

Artykuł sponsorowany
Porady i techniki połowu ryb

Każdy doświadczony wędkarz wie, jak ważne jest zgłębianie metod połowu ryb. To w dużej mierze od ich znajomości zależy nasz sukces w wędkowaniu. Techniki połowu ryb podzielone są na kilka kategorii i potrzebują konkretnego sprzętu lub zestawu wykorzystywanego do łowienia.

Jednocześnie warto wspomnieć, że w Polsce, nawet łowiąc ryby hobbystycznie, potrzebujemy karty wędkarskiej. Co więcej, gdy już wypatrzyliśmy miejsce, zanim przystąpimy do łowienia, musimy uzyskać zgodę od gospodarza wody, czyli właściciela.

Wędkarstwo spinningowe – od czego zacząć

Wędkarstwo spinningowe jest obok spławikowego jedną z najpopularniejszych metod połowu w Polsce. Stosuje się je do połowu, ryp drapieżnych, takich jak: sum, sandacz, okoń czy szczupak. Najprościej mówiąc, polega ono na ciągłym zarzucaniu i ściąganiu wędki. Najważniejsze w wędkarstwie spinningowym jest obranie celu, sama metoda spinningu będzie mocno zależeć od gatunku ryb, na który chcemy zapolować, rodzaju przynęty i akwenu.

Technika spinningowa wymaga sporej aktywności, jako wędkarz musimy odpowiednio zaprezentować przynętę drapieżnikowi, tak by zdobyła ona zainteresowanie ryby, którą chcemy złowić. Za pomocą różnych ruchów wędką staramy się imitować przynętą naturalne odruchy pożywienia, na które poluje nasz drapieżnik.

Nocne łowienie ryb

Wielu wędkarzy łowi głównie nocą. Z zasady połowy po zachodzie słońca są bardziej udane. Jest to nic innego jak dostosowanie się do trybu życia ryb słodkowodnych. Większość gatunków ryb, które łowimy, bazują na wzroku, a co za tym idzie, w nocy żerowanie jest niewielkie. Dlatego o świcie wygłodzone ryby zaczynają intensywnie poszukiwać pokarmu.

Łowienie nocą wymaga odpowiedniego przygotowania. Z pewnością sprawdzi się wygodny fotel lub nawet łóżko oraz wykorzystanie sygnalizatorów wędkarskich, które uruchomią sygnał dźwiękowy i poinformują o braniu ryby. W wyborze odpowiedniego sprzętu pomoże sklep wędkarski Kraków.

Pamiętajmy, że Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb zabrania wabienia sztucznym światłem. Należy jak najmocniej ograniczyć światło z lamp i latarek, przy naszym łowisku.

Metoda gruntowa

Metoda gruntowa to nic innego jak zanurzenie przynęty na dno rzeki, jeziora czy stawu i unieruchomienie za pomocą ciężarka. Tym sposobem staramy się złowić większe ryby. Przy tej metodzie podstawą jest stosowanie odpowiednich rodzajów zanęt, które umieścimy w tzw. koszyczku zanętowym. Ważne także jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które obfituje w interesujące nas ryby.

Metoda podłogowa

Metoda podłogowa to nic innego jak łowienie ryb w przeręblu na wodach stojący.  Przy tej metodzie należy zacząć od bezpieczeństwa, grubość lodu przy łowieniu nie powinna być mniejsza niż 10 cm, dodatkowo warto sprawdzić, czy w miejscu, z którego korzystamy, lód unosi się nad wodą. Zdarza się, że np. po spuszczeniu części wody ze zbiornika, tafla lodu znajduje się nad poziomem wody. Pamiętajmy także, że przeręble powinny być oddalone od siebie, o co najmniej 10 metrów.  Do połowu ryb używa się krótkich i lekkich wędek do 90 cm. W tej metodzie najczęściej łowimy okonie, leszcze i plocie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności